چهارشنبه, ۳۰ بهمن, ۱۳۹۸ / 19 February, 2020
خودمراقبتی
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / ...
از «ایدز» نترسیم، آزمایش بدهیم و با «ایدز» زندگی کنیم
گروه اجتماعی| متولیان سلامت بر این باورند که پیشگیری بهتر از درمان است. این باور که همواره توسط مسوولان وزارت بهداشت توصیه شده، به این معناست که در صورت رعایت توصیه‌های پیشگیرانه و خودمراقبتی برای مصون ماندن از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها، هزینه‌ای که باید از سبد خانوار برای درمان و بازتوانی صرف شود، در مسیر افزایش کیفیت زندگی خانواده به کار خواهد آمد. اچ‌آی‌وی یا ایدز یکی از بیماری‌های ویروسی است که تنها راه پیشگیری از ابتلا به آن، پیشگیری و خودمراقبتی است؛ پیشگیری از رفتارهای پرخطر در مصرف مواد مخدر و پیشگیری از رفتارهای پرخطر در روابط جنسی. ایدز، سندرم نقص ایمنی اکتسابی Acquired immune deficiency syndrome است که به دنبال ورود ویروس HIV از طریق رفتارهای پرخطر …
بخشی از عوارض شیمی درمانی قابل پیشگیری است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / اجتماعی
بخشی از عوارض شیمی درمانی قابل پیشگیری است
تهران - ایرنا - یک فوق تخصص سرطان شناسی معتقد است که بخشی از عوارض شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان قابل پیشگیری است و در بسیاری از مواقع می‌توان از این عوارض اجتناب کرد.
  سرطان معده  وزارت بهداشت  سرطان  سرطان سینه  سرطان خون  سرطان پوست  بهداشت و سلامت  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ / ...
شایعه زودتر از کرونا سرایت کرده است
گروه اجتماعی|با گذشت یک ماه از شیوع کرونا ویروس و افزایش روزانه مبتلایان و موارد تلفات این بیماری در چین، بازار اخبار غیررسمی و شایعه‌سازی در ایران به شکل چشمگیری قوت گرفته است. نتیجه انتشار شایعات و اخبار تایید نشده‌ای درباره شناسایی مبتلایان کرونا ویروس در ایران، پنهانکاری وزارت بهداشت درباره ورود این ویروس به کشور، موانع امنیتی برای اعلام اخبار ورود ویروس به کشور، نایاب شدن ماسک‌های پزشکی در ایران به دلیل تداوم صادرات گسترده ماسک پزشکی به چین و هجوم چینی‌های مبتلا به ایران که هیچ یک از طرف وزارت بهداشت تایید نشده، این بوده که ظرف روزهای گذشته با وجود اطمینان‌بخشی مسوولان وزارتخانه متولی سلامت، تقاضا برای خرید انواع ماسک‌های پزشکی در حدی افزایش یافته که برخی فروشندگان …
چگونه کرونا را با آدابی ساده کنترل کنیم؟
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / سیاسی
چگونه کرونا را با آدابی ساده کنترل کنیم؟
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه بیماری کرونا نیز از خانواده ویروس سرماخوردگی است و لازم است آداب ساده بهداشت فردی برای جلوگیری از ابتلا رعایت شود، گفت: خود مردم هستند که باید در این رابطه به ما کمک کنند و اگر کرونا به کشور ما وارد شد، با خودمراقبتی و رعایت آداب تنفسی و بهداشت فردی جلوی این بیماری را بگیرند و بیماری را مانند هر بیماری شبه‌آنفلوآنزای دیگر کنترل کنند.
  ویروس کرونا
تشخیص دیرهنگام، عمر بیماران سرطانی را در ایران کوتاه کرده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اجتماعی
تشخیص دیرهنگام، عمر بیماران سرطانی را در ایران کوتاه کرده است
تهران - ایرنا - رئیس انجمن آنکولوژی و رادیوتراپی ایران گفت: تشخیص دیرهنگام بیماری سرطان در کشور باعث شده که طول عمر مبتلایان به سرطان نسبت به سایر کشورها کمتر باشد.
  ایران  سرطان  بهداشت و سلامت  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
چرا زنان در برابر سرطان شکننده‌تر هستند؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اجتماعی
چرا زنان در برابر سرطان شکننده‌تر هستند؟
تهران - ایرنا - یک فوق تخصص بیماری‌های خون و سرطان تاکید کرد: زنان به لحاظ وضعیت فیزیولوژی و روحی روانی خاص خود و روحیه مادری، در مواجهه با یک بیماری خطیری مانند سرطان، شکننده‌تر از مردان مبتلا به سرطان هستند و به تبع نیاز به حمایت های بیشتر خانودگی، اجتماعی، اقتصادی و روانی دارند.
  انجمن مدیکال انکولوژی و هماتولوژی  بیمارستان شریعتی تهران  پرسش از خبر  سرطان  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
سرطان پایان انسان نیست
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اجتماعی
سرطان پایان انسان نیست
تهران - ایرنا - سرطان گرچه میلیون‌ها نفر را به کام مرگ می‌کشاند اما به اذعان پزشکان می‌توان با مراقبت به موقع و پیشگیری‌های لازم این بیماری مخوف را به زانو درآورد.
  سرطان  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  بهداشت و سلامت  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
اخبار جعلی مربوط به کرونا بیشتر از ویروس آن می‌کشد
تابناک / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / ...
اخبار جعلی مربوط به کرونا بیشتر از ویروس آن می‌کشد
ویروس کرونا، تاکتیک ترس، جنگ رسانه ای، قرنطینه، عدم معامله، وحشت جهانی، اقتصاد چین، خسارت، هزینه، اقتصاد آمریکا ، جنگ اقتصادی، اقتصاد سیاسی، جنگ سلامتی، اقتصاد سلامتی، صدمه، تخریب، سناریو، افکارعمومی، استیضاح، معاهده، متن، زیرمتن، فرامتن، واقعیت، اغراق، بزرگنمایی، اخبار جعلی، اطلاعات گمراه کننده، جنگ غیرنظامی، ترامپ، انتخابات ۲۰۲۰، خطر، گردشگری، واکسن، ویروس، آنتی ویروس، بیماری، مرگ و میر، سلامت، خودمراقبتی و… .
ایران وضعیت بسیار مناسبی در درمان و تشخیص سرطان سینه دارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / علمی و آموزشی
ایران وضعیت بسیار مناسبی در درمان و تشخیص سرطان سینه دارد
تهران - ایرنا - معاون مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت بسیار مناسبی در درمان و تشخیص سرطان سینه در کشور داریم، گفت: درمان های سرطان در ایران بسیار پیشرفته شده، به همین دلیل درصد زنده ماندن بیماران بسیار خوب است.
  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  رضا ملک زاده  سرطان  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
حمایت روانی، نسخه شفابخش بیماران سرطانی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اجتماعی
حمایت روانی، نسخه شفابخش بیماران سرطانی
تهران - ایرنا - یک روانشناس شخصیت با تاکید بر اهمیت حمایت‌های روانی خانواده و جامعه از بیماران مبتلا به سرطان گفت: احساس اثرگذاری و مشارکت مبتلایان به سرطان در هر یک از عرصه‌های اجتماعی نقش موثری در ارتقاء سلامت روان آنها ایفا می‌کند.
  سلامت  عطاالله محمدی  سرطان  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
سهم خون و فرآورده‌های آن در شکست سرطان
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / اجتماعی
سهم خون و فرآورده‌های آن در شکست سرطان
تهران - ایرنا - شنیدن واژه سرطان همچنان برای بسیاری از افراد آزاردهنده است و آن را پایان زندگی می‌دانند با وجود آن‌که پیشرفت علم پزشکی و استفاده از فرآورده‌های خونی بسیاری از سرطان‌ها را شکست داده است.
  سازمان انتقال خون ایران  سرطان  حاجی بیگی  خودمراقبتی، راه پیشگیری از سرطان
پیشگیری از کرونا در گرو ارتقای سطح آگاهی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / اجتماعی
پیشگیری از کرونا در گرو ارتقای سطح آگاهی
ارومیه- ایرنا- ویروس کرونا هزاران نفر در چین و برخی کشورهای شرق‌آسیا را مبتلا کرده و هنوز وارد ایران نشده‌ اما کارشناسان بر این باور هستند که ارتقای سطح آگاهی عمومی و خودمراقبتی مهمترین راهکار برای پیشگیری از بروز این ویروس در سطح کشور است.
  آذربایجان غربی  کشور چین  ارومیه  بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / ...
چطور به بچه‌ها خودمراقبتی را یاد بدهیم؟
غزاله مسعودی_روانشناس کودک خودمراقبتی یکی ازمفاهیمی است که باید ازسوی والدین به بچه‌ها آموزش داده شود؛ چرا که این موضوع یکی ازمفاهیم اساسی حوزه سلامت است؛ سلامت یعنی پیشگیری از آسیب که یکی از ابعاد آن است. ما در کشور با مشکل آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو هستیم و از این رو، باید موضوع پیشگیری ازبروز آسیب‌ها را در حوزه کودکان مورد توجه جدی قرار دهیم.  در حوزه کودکان، سوءاستفاده جنسی از کودک یا کودک‌آزاری ازجمله موارد شایع آسیب‌های اجتماعی است. افرادی در جامعه هستند که انحراف‌هایی دارند و چنین شخصیت‌هایی …
نقش پرستاران در طرح
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ / بهداشت و سلامت
نقش پرستاران در طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت"
معاون پرستاری وزیر بهداشت به تشریح نقش پرستاران در طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" پرداخت و گفت: پرستاران در این طرح خانواده‌هایی را تحت حمایت خود دارند و آنها را از لحاظ سلامت روانی و جسمی بررسی کرده و در جهت آموزش خودمراقبتی به خانواده و در نهایت ارتقای سلامت جامعه تلاش می‌کنند.
  طرح هرخانه یک پایگاه سلامت  وزارت بهداشت  سالمندی  معاونت پرستاری
تاکنون موردی از ابتلا به بیماری کرونا در آذربایجان غربی گزارش نشده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / ...
تاکنون موردی از ابتلا به بیماری کرونا در آذربایجان غربی گزارش نشده است
مدیر گروه پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: تاکنون موردی از ابتلا به بیماری کرونا در استان گزارش نشده است.
  استانی-اجتماعی  کروناویروس  خودمراقبتی
برای افزایش اعتماد و آرامش در جامعه باید اقداماتِ فعالانه انجام داد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / اجتماعی
برای افزایش اعتماد و آرامش در جامعه باید اقداماتِ فعالانه انجام داد
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی شهادت تعدادی از هموطنان حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: تلاش بر این است که عموم جامعه بتوانند در موقعیت های پراسترس و بحرانی با رویکرد خودمراقبتی به حفظ و تعادل سلامت روان خود کمک کنند.
  سقوط  سقوط هواپیما  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  پیدا و پنهان سقوط
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ...
سپری برای روان
«این روزا» شروع جمله بسیاری از ما در شبکه‌های اجتماعی شده است. در دنیای واقعی از اتوبوس و تاکسی گرفته تا مهمانی‌های‌ خانوادگی، صحبت از سیاست، امنیت، گرانی و ترس از آینده است. همه خواسته یا ناخواسته، از آینده‌ای تاریک خبر می‌دهند و کمتر کسی می‌داند در شرایط بحران‌های اجتماعی چگونه از خودش مراقبت کند.«خسته شدیم از بس خبر بد شنیدیم  و خوندیم. به خدا ما هم آدمیم»، «دارم زیر بار فشار اخبار این مدت له میشم، هرچی دست و پا میزنم بیام بیرون بیشتر فرو میرم. توانم تحلیل رفته و نای بلند شدن و ادامه دادن هم ندارم»، «فضای رسانه‌ای پر از خبرهای منفیه»، «خسته شدیم از خبرای بد! خدا داره آموزش مدیریت بحران میده به ما ایرانیا»، «ایرانی شاد فقط نوشته‌ای بود روی نوار کاست»، «اگه خاورمیانه رو از اخبار روز دنیا حذف …
کمبود پرستار؛ دغدغه مراکز درمانی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
کمبود پرستار؛ دغدغه مراکز درمانی
رئیس سازمان نظام پرستاری ملایر با بیان اینکه ما یک نظام صنفی هستیم که کلیه همکاران پرستار شهرستان را از نظر تشکیلات صنفی پوشش می دهیم، گفت: یکی از رسالت اصلی ما پیگیری مسائل و مشکلات مردم از نظام سلامت و جامعه پرستاری است.
  نظام پرستاری  پرستار  استانی-شهرستانها  خودمراقبتی
تب آنفلوانزا در مازندران فروکش کرد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اجتماعی
تب آنفلوانزا در مازندران فروکش کرد
ساری - ایرنا - توجه مردم به توصیه‌های خودمراقبتی مراکز بهداشتی و درمانی، تب بیماری آنفلوانزا را در مازندران به عنوان یکی از کانون‌های اولیه شیوع این بیماری در کشور کاهش داد.
  مازندران  دانشگاه های علوم پزشکی  آنفلوآنزا  گسترش آنفلوآنزا در کشور
سالخوردگان و زنان باردار در معرض ابتلا به آنفلوانزا هستند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ...
سالخوردگان و زنان باردار در معرض ابتلا به آنفلوانزا هستند
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: سالخوردگان و مادران باردار و مبتلایان به بیماری‌های خاص بیشتر در معرض ابتلا به آنفوانزا هستند که با خودمراقبتی می‌توان به کنترل این بیماری کمک کرد.
  استانی-اجتماعی  آنفولانزا
موج آنفلوانزا تا ۱۰ روز دیگر فروکش خواهد کرد/نیازی به تعطیلی مدارس در کرمان نیست
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / ...
موج آنفلوانزا تا ۱۰ روز دیگر فروکش خواهد کرد/نیازی به تعطیلی مدارس در کرمان نیست
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه بیماری آنفلوانزا در کرمان تحت کنترل قرار گرفته است اظهار کرد: پیش بینی می شود ظرف ۱۰ روز آینده این پیک موج آنفلوانزا مانند سایر اپیدمی های گذشته، فروکش کند که در این راستا نیازمند همکاری و خودمراقبتی خود مردم هستیم و تاکید داریم شرایط هم اکنون نیز تحت کنترل است.
  آنفلوآنزا  دانشگاه علوم پزشکی کرمان  اخبار اجتماعی - کرمان  استانی-اجتماعی
همه در پیشگیری از ایدز نقش داریم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
همه در پیشگیری از ایدز نقش داریم
مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت استان قم گفت: همه ما با آگاهی، افزایش اطلاعات و خودمراقبتی بیشتر، در پیشگیری از ایدز سهیم هستیم.
  استانی-اجتماعی  بیماری ایدز  HIV
رفتارهای پرخطر زنان معتاد چگونه مهار می‌شود؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / بهداشت و سلامت
رفتارهای پرخطر زنان معتاد چگونه مهار می‌شود؟
تهران- ایرنا- اعتیاد بلای خانمان سوزی است که بنا بر آمار رسمی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را در کشور آلوده کرده و سهم زنان از این سودای خاموش ۱۰ درصد است اما به باور کارشناسان، رفتارهای پرخطر زنان معتاد بیشتر از مردان معتاد است که همین امر ضرورت آموزش خودمراقبتی به آنان را دوچندان می کند.
  معتادان متجاهر  شوش  ستاد مبارزه با مواد مخدر  سازمان جهانی بهداشت
اصلاح سبک زندگی و خودمراقبتی از وظایف اصلی طب سنتی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / بهداشت و سلامت
اصلاح سبک زندگی و خودمراقبتی از وظایف اصلی طب سنتی است
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: وظایف اصلی طب سنتی، اصلاح سبک زندگی و خودمراقبتی است و نباید اجازه دهیم این دیدگاه که تنها تفاوت این مکتب غنی طبی با طب رایج در تجویز داروهای گیاهی به‌جای داروهای شیمیایی است، رواج یابد.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / ...
آنچه که والدین باید درباره «خودمراقبتی کودکان» بدانند
یک روانشناس ضمن تشریح ابعاد خودمراقبتی گفت: والدین باید خود مراقبتی را در سه سالگی یعنی دورانی که کودک به هویت جنسی می‌رسد، به صورت غیر مستقیم در او نهادینه کنند، زیرا کودکان بعد از سه سالگی می‌توانند نقش خود را به عنوان جنس مونث و مذکر پیدا کرده و تفاوت‌های ساختاری و کارکردی را تشخیص دهند.
نقش موثر سلامتکده‌ ها در کاهش هزینه‌ های درمان
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / بهداشت و سلامت
نقش موثر سلامتکده‌ ها در کاهش هزینه‌ های درمان
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت بر تلاش بیشتر این مراکز برای آموزش اصول اصلاح سبک زندگی و خودمراقبتی به مردم و ارتقای سلامت جامعه، تاکید کرد.
  محمدرضا شمس اردکانی  وزارت بهداشت  بهداشت  طب ایرانی
حرف زدن مردم در مورد یکدیگر؛ آیا می‌تواند کار مثبتی باشد؟!
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ / بهداشت و سلامت
حرف زدن مردم در مورد یکدیگر؛ آیا می‌تواند کار مثبتی باشد؟!
بیشتر مردم از اینکه بفهمند پشت سرشان حرفی زده شده است ناراحت می‌شوند، در حالی که احتمالاً در مقاطعی خودشان هم این کار را کرده‌اند! حرف و سخن‌ها و شایعات مفهوم منفی در فرهنگ ما محسوب می‌شوند. ما همواره نگران هستیم که شایعات اثر منفی روی اخلاق و انصاف ما داشته باشد؟ اما واقعا آیا شایعات چیز بدی است؟
  پشت سر حرف زدن  خانواده  روابط و مهارت‌های فردی  حرف زدن مردم در مورد یکدیگر  روانشناسی و خودمراقبتی
چگونه ماه تولد شما روی شخصیت شما اثر می‌گذارد؟ طبق اطلاعات علمی!
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۸-۱۲ / علمی و آموزشی
چگونه ماه تولد شما روی شخصیت شما اثر می‌گذارد؟ طبق اطلاعات علمی!
دانشمندان در حال مطالعه شواهد و مدارک کوچک اما متقاعدکننده‌ای هستند که نشان دهند ممکن است علت و معلولی در مورد ماه تولد و شخصیت وجود داشته باشد.
  افسردگی پاییزی  افسردگی فصلی  فصل پاییز  افسردگی  روانشناسی و خودمراقبتی
خیزش خیرین سلامت برای پیشگیری از بیماری‌های پرهزینه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / ...
خیزش خیرین سلامت برای پیشگیری از بیماری‌های پرهزینه
رئیس مجمع خیرین سلامت ملایر گفت: به منظور ارتقای فرهنگ سلامت و خودمراقبتی برنامه ‏های متنوعی با موضوعات مختلف درنظر گرفته شده که شرکت برای عموم آزاد است.‏
  استانی-شهرستانها  خیرین سلامت  سلامت
اصل فراموش شده خودمراقبتی کودکان
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / اجتماعی
اصل فراموش شده خودمراقبتی کودکان
یکی از مشکلات این روزهای جامعه ما که می‌توان نمونه‌های بسیار آن را در صفحه حوادث روزنامه‌ها جست‌وجو کرد، موضوع کودک آزاری و فقدان مدیریت و آموزش‌های خودمراقبتی به کودکان است.
  سید حسن موسوی چلک  کودکان
خودمراقبتی به چه معناست؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / اجتماعی
خودمراقبتی به چه معناست؟
متخصص روان‌پزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: خودمراقبتی، راه رسیدن به سلامت روان است.
  زنجان  سواد سلامت  استانی-اجتماعی  خودمراقبتی
تنبلی فقط خوردن و خوابیدن نیست! ما چقدر تنبل هستیم؟
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۷-۲۲ / بهداشت و سلامت
تنبلی فقط خوردن و خوابیدن نیست! ما چقدر تنبل هستیم؟
مشکل اینجاست که هیچ یک از ما درک درستی از تنبلی نداریم. به نظر شما، آیا کسی که هشت ساعت در روز کار می‌کند تنبل است؟! در جواب این سوال باید گفت بله، حتی اگر کسی 12 ساعت در روز هم کار کند باز هم ممکن است در دسته انسان‌های تنبل قرار گیرد. تنبلی تنها به معنای خوردن و خوابیدن نیست.
  تنبلی  احساس خستگی  روانشناسی و خودمراقبتی  روانشناسی
توصیه‌های مراقبت از چشم در سالمندی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / اجتماعی
توصیه‌های مراقبت از چشم در سالمندی
یک کارشناس ارشد مرکز بهداشت گفت: با افزایش سن، تغییراتی در تمام قسمت‌های بدن به وجود می‌آید که اگرچه این تغییرات طبیعی هستند، اما ممکن است منجر به بروز بیماری شوند.
  استانی-اجتماعی  منطقه اصفهان  بیماری چشمی  سالمندی  پیرچشمی  آب مروارید  خودمراقبتی
چگونه محیط رشد کودکان را ایمن کنیم؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / اجتماعی
چگونه محیط رشد کودکان را ایمن کنیم؟
تهران- ایرنا- نخستین گام برای حفظ سلامت جسم و روح کودکان، آموزش خودمراقبتی به آن‌ها است تا کمتر شاهد اخبار و حوادث ناگوار کودک آزاری، افتادن کودکان در دام صیادان و گرفتار شدن در سونامی اطلاعات نادرست باشیم.آموزشی که باید متناسب با سن کودکان و به دور از زیاده گویی، با زبانی کودکانه ارایه شود.
  پرسش از خبر  آموزش  روز جهانی کودک
۵۰ پشیمانی مشترک در افرادی که به میانسالی می‌رسند
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۷-۰۸ / بهداشت و سلامت
۵۰ پشیمانی مشترک در افرادی که به میانسالی می‌رسند
پنجاه سالگی در زندگی اغلب ما نقطه عطف جالبی است. نیم قرن زندگی کردن و رسیدن به اهداف و آرزوها؛ موفق بوده‌ایم یا برای کارهایی که کردیم و نکردیم پشیمانیم؟
  خانواده  روانشناسی و خودمراقبتی
تهیه بسته‌های آموزشی برای تیم سلامت و بیمه‌شدگان روستایی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / اجتماعی
تهیه بسته‌های آموزشی برای تیم سلامت و بیمه‌شدگان روستایی
مدیرکل خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ایران بر اهمیت آموزش و خودمراقبتی به بیمه‌شدگان اشاره کرد و گفت: این دفتر برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر و آموزش خودمراقبتی برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده است که از جمله این اقدامات، بسته آموزشی شامل ۱۱ کتاب برای تیم سلامت و بیمه‌شدگان روستایی است.
  سازمان بیمه سلامت
12 اتفاق؛ اگر رسانه‌های اجتماعی نباشند چه می‌شود؟
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۶-۳۱ / اجتماعی
12 اتفاق؛ اگر رسانه‌های اجتماعی نباشند چه می‌شود؟
اگر رسانه‌های جمعی نباشند چه اتفاقی می‌افتد؟ ما قبل از اینکه رسانه‌های جمعی به وجود بیایند هم زندگی می کردیم و نمی‌دانستیم که به آن‌ها نیاز داریم. اما حالا حتی فکر اینکه رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی وجود نداشته باشند را نمی‌توانیم بکنیم.
  شبکه های اجتماعی  خانواده  روانشناسی و خودمراقبتی
کل جمعیت ایران گروه هدف برنامه ملی خودمراقبتی هستند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / اجتماعی
کل جمعیت ایران گروه هدف برنامه ملی خودمراقبتی هستند
مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: کل جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، گروه هدف برنامه ملی خود مراقبتی از جمله سبک زندگی سالم، مدیریت ناخوشی‌های جزیی، مدیریت بیماری‌های مزمن و مدیریت اورژانس‌ها که در این زمینه اهمیت دارد، هستند.
بهترین سن آموزش‌های خود مراقبتی پیش از دبستان تا دبیرستان است
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / بهداشت و سلامت
بهترین سن آموزش‌های خود مراقبتی پیش از دبستان تا دبیرستان است
مدیرکل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، گفت: جمعیت ۸۰ میلیونی کشور، گروه هدف برنامه ملی خود مراقبتی هستند.
  شهرام رفیعی‌فرد  خودمراقبتی  وزارت بهداشت
خودمراقبتی حق و مسئولیتی همگانی محسوب می‌شود
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / اجتماعی
خودمراقبتی حق و مسئولیتی همگانی محسوب می‌شود
ایلنا: رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: خودمراقبتی رفتاری داوطلبانه و آموخته شده و حق و مسئولیتی همگانی محسوب می‌شود.
  وزارت بهداشت  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
نظام سلامت، در حال پوست‌اندازی/ لزوم توسعه "خودمراقبتی" در کشور
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / اجتماعی
نظام سلامت، در حال پوست‌اندازی/ لزوم توسعه "خودمراقبتی" در کشور
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: نظام سلامت در حال پوست اندازی، تحول گفتمانی و حرکت به سمت تضمین سلامت آتیه کشور است و در این راستا باید الزامات لازم مانند توانمندسازی اجتماع محور، توسعه سهم خودمراقبتی از کل مراقبت‌های سلامت، نظام سلامت الکترونیک شامل پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع، استقرار و توسعه پزشکی خانواده و حاکمیت راهنماهای بالینی، آماده و تکمیل شود.
  خودمراقبتی  سلامت  وزارت بهداشت
مدام خودخوری می‌کنید؟ به‌سمت افسردگی می‌روید
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۶-۰۴ / بهداشت و سلامت
مدام خودخوری می‌کنید؟ به‌سمت افسردگی می‌روید
چرا ما مدام خودمان را سرزنش می‌کنیم؟ ‌چرا همیشه فکر می‌کنیم «ما» مسئول بسیاری از اتفاقات ناخوشایند اطرافمان بوده‌ایم؟ گفتگوی درونی منفی و انتقاد محض از خود، اتفاقی است که روانشناسان در پی تحلیل علت‌ها و حل آن هستند. اگر به این مشکل دچار هستید، اول علت‌های آن را بشناسید و سپس سعی کنید آن را حل کنید. با خودمان مهربان باشیم و خود را مسئول تمام اتفاقات ندانیم.
  سلامت روان  افسردگی  روانشناسی و خودمراقبتی
در قصه‌هایمان به فرزندان خودمراقبتی آموزش دهیم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / فرهنگی و هنری
در قصه‌هایمان به فرزندان خودمراقبتی آموزش دهیم
محمدرضا جعفری جلوه با حضور در پشت صحنه برنامه نمایشـی «در کنار هم ۲» ضمن تاکیـــد بـــر اهمیت آموزش خودمراقبتی در تربیت فرزندان، گفت: قانون‌گرایی و بی‌قانونی بیش از اندازه در خانواده‌ها هر دو یک آسیب است. نظارت بیش از حد بر فرزندان در خانواده اگرچه ظاهرا امری درمان‌گر است، اما لزوما مثبت و نتیجه بخش نیست. باید همزمان با احساس نظارت بیرونی ناظر درونی یا همان وجدان و احساس مسئولیت را در فرزندان تقویت کنیم.
  در کنار هم 2  مدیر شبکه دو  محمدرضا جعفری‌جلوه
مدیر شبکه دو : باید شیوه‌های خودمراقبتی فرزندان‌مان را در سریال‌ها، آموزش دهیم
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / فرهنگی و هنری
مدیر شبکه دو : باید شیوه‌های خودمراقبتی فرزندان‌مان را در سریال‌ها، آموزش دهیم
جعفری‌جلوه در پشت صحنه فصل دوم سریال «در کنار هم» اشاره کرد که متأسفانه خانواده‌ها به اهمیت خودکنترلی در فرزندان توجهی نمی‌کنند.
رژیم غذایی مناسب بیشتر از داروها در درمان
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ / اجتماعی
رژیم غذایی مناسب بیشتر از داروها در درمان "دیابت" موثر است
عضو هیئت علمی پژوهشکده غدد و متابولیسم با بیان اینکه 11 درصد از اعتبارات بهداشتی جوامع به درمان دیابت اختصاص داده می‌شود، گفت: رعایت رژیم غذایی مناسب و آموزش خودمراقبتی می‌تواند در کاهش این هزینه‌ها بسیار موثر باشد.
۹۸ درصد مردم خود درمانی می‌کنند
مهر / ۱۳۹۸/۰۵/۰۲ / بهداشت و سلامت
۹۸ درصد مردم خود درمانی می‌کنند
رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی گفت: ۹۴/۶ درصد مردم اطلاعی از سواد سلامت ندارند و با وجود عدم شناخت مردم از وضعیت خودمراقبتی، ۹۸ درصد مردم خوددرمانی و خودمراقبتی می‌کنند.
  علی منتظری  بیمارستان امام خمینی  دارو
کارگاه‌های آموزشی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / علمی و آموزشی
کارگاه‌های آموزشی "ترویج فرهنگ خودمراقبتی و ارتقای سلامت سالمندان" برگزار می‌شود
به‌دنبال برگزاری جلسه مدیران گروه طب سالمندی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با مدیران سرای محله، از این پس با همکاری شهرداری منطقه دو تهران، کارگاه‌های آموزشی با موضوع تغذیه سالم، تغذیه بیماران دیابتی، بیماری‌های روحی- روانی و شاد زیستی و ارزیابی‌های جسمی حرکتی برای گروه سالمندان برگزار می‌شود.
  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  سالمندان  جهاد دانشگاهی  خودمراقبتی  سلامت سالمندان
اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان سطح‌بندی می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / اجتماعی
اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان سطح‌بندی می‌شود
تهران- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اعلام سطح بندی اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت گفت: آنچه به عنوان نمایشگر این پرونده در اختیار مردم قرار می‌گیرد فقط شامل خود اظهاری و خودمراقبتی است و سابقه مراجعه به پزشک، داروخانه، آزمایشگاه و پاراکلینیک در پرونده الکترونیک ثبت شده اما برای حفظ امنیت اطلاعات در اختیار اشخاص قرار نمی‌گیرد.
  دولت الکترونیک  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / ...
تاکید حضرت آیت الله نجفی بر حفظ دین و پایبندی به اصول اسلامی
شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- حضرت آیت الله العظمی بشیر نجفی در دیدار هیات هایی از داخل و خارج عراق بر حفظ دین و پایبندی به اصول اسلامی تاکید کرد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از عراق، آیت الله نجفی تاکید کرد: انسان باید از طریق خودمراقبتی و محاسبه نفس و ترک هر آنچه خلاف اوامر خداوند سبحانه […]
۶۳ درصد مرگ ها ناشی از سبک زندگی غلط است
مهر / ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / بهداشت و سلامت
۶۳ درصد مرگ ها ناشی از سبک زندگی غلط است
دبیر علمی هفتمین سمپوزیوم خودمراقبتی و آموزش بیمار، گفت: ۶۳ درصد مرگ و میرها به دلیل سبک زندگی غلط است.
  الهام شکیبازاده  خودمراقبتی  سبک زندگی
تاثیرات سوء شیوه زندگی مدرن بر سلامت افراد
مهر / ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / بهداشت و سلامت
تاثیرات سوء شیوه زندگی مدرن بر سلامت افراد
رئیس چهارمین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار، گفت: امروزه شیوه زندگی مدرن و شرایط زیست محیطی تأثیرات سویی بر سلامت دارد.
  خودمراقبتی  طرح تحول نظام سلامت  کنگره بین المللی بهداشت و ارتقا سلامت
قرن بیماری های سبک زندگی غلط/علت دو سوم مرگ و میرها
مهر / ۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / بهداشت و سلامت
قرن بیماری های سبک زندگی غلط/علت دو سوم مرگ و میرها
رئیس هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خود مراقبتی و آموزش بیمار، گفت: دو سوم مرگ و میرها و بیماری های غیر واگیر، ناشی از سبک زندگی غلط است.
  خودمراقبتی  عبدالرحمان رستمیان  بیمارستان
خودمراقبتی در کاهش چالش های حوزه سلامت موثر است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۹ / اجتماعی
خودمراقبتی در کاهش چالش های حوزه سلامت موثر است
تهران- ایرنا- دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خودمراقبتی با تاکید بر اینکه خودمراقبتی با خوددرمانی تفاوت دارد، گفت: خودمراقبتی در رفع و کاهش چالش‌های حوزه سلامت بسیار حایز اهمیت است.
  بهداشت  بهداشت و درمان
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۷ / ...
۱۰۰ نخ سیگار برابر یک وعده قلیان
شفقنا زندگی- سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان اظهار داشت: بر اساس بررسی های صورت گرفته مصرف هر وعده قلیان معادل کشیدن ۱۰۰ نخ سیگار است. به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا،دکتر رشید حیدری‌مقدم روز چهارشنبه در همایش خودمراقبتی با هدف جامعه‌ای عاری از دخانیات بیان کرد: افزایش مصرف قلیان یکی از مشکلات کنونی جامعه است که می‌تواند […]
اردستانی ها به مقوله خودمراقبتی بیشتر توجه کنند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۶ / اجتماعی
اردستانی ها به مقوله خودمراقبتی بیشتر توجه کنند
کاشان- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار اردستان با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به مقوله خودمراقبتی گفت: اگر مردم موارد بهداشتی را رعایت کنند، بسیاری از مشکل های حوزه بهداشت و درمان برطرف خواهد شد.
  طرح ملی کنترل فشار خون  فشار خون  اردستان  بهداشت و درمان
سواد سلامت ۵۰ درصد ایرانی ها کم است
مهر / ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ / بهداشت و سلامت
سواد سلامت ۵۰ درصد ایرانی ها کم است
رئیس سمپوزیوم و جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار با اشاره به اینکه تنها ۵۰ درصد مردم سواد سلامت مناسب و کافی دارند، گفت: با استفاده از خود مراقبتی می‌توان سواد سلامت مردم را افزایش داد.
  عبدالرحمان رستمیان  خودمراقبتی  نظام سلامت
خودمراقبتی و آموزش بیمار ارتباط مستقیم با اقتصاد سلامت دارد
مهر / ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ / بهداشت و سلامت
خودمراقبتی و آموزش بیمار ارتباط مستقیم با اقتصاد سلامت دارد
دبیر علمی هفتمین سمپوزیوم ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار، گفت: خودمراقبتی، راهکاری برای پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش هزینه های ناشی از بستری و توانبخشی است.
  خودمراقبتی  الهام شکیبازاده  بیمارستان
۱۲۷ مرگ ناشی از غرق شدگی در خزر طی 97 / لزوم آموزش تکنیک‌های
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / اجتماعی
۱۲۷ مرگ ناشی از غرق شدگی در خزر طی 97 / لزوم آموزش تکنیک‌های "خودمراقبتی"
معاون فنی و رئیس اداره پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از ۱۲۷ مرگ ناشی از غرق شدگی در دریای خزر طی سال گذشته خبر داد.
  خودمراقبتی  سلامت  غرق شدگی
وضعیت دارو و درمان مبتلایانِ آسم و توصیه وزارت بهداشت
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / اجتماعی
وضعیت دارو و درمان مبتلایانِ آسم و توصیه وزارت بهداشت
رییس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت ضمن اشاره به وضعیت دارو و درمان مبتلایان آسم و آلرژی، در عین حال بر لزوم تقوت آموزش‌های خود مراقبتی به بیماران تاکید کرده و این موضوع را از سیاست‌های مهم سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت خواند.
  آسم و آلرژی  آموزش خودمراقبتی  داروی استنشاقی  سازمان بهداشت جهانی  وزارت بهداشت
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۲/۲۸ / ...
فشارخون بالا، بیماری کشنده و خاموش
بسیج ملی کنترل فشارخون از دیروز، 27 اردیبهشت همزمان با روز جهانی فشارخون با شعار «فشارخون: بدانیم و اقدام کنیم» در سراسر کشور اجرایی شده است. هدف از این بسیج ملی این است تا همگان با توجه به اینکه این بیماری قاتل خاموش، کشنده و بی سرو‌صدا است، آن را جدی بگیریم.هم اکنون 15 میلیون نفر در کشور فشار خون بالا دارند که 20 درصد کنترل شده و 80 درصد دیگر حتی از بیماری خود خبر ندارند.به گزارش ایرنا، فشار خون یکی از علائم اصلی حیات است؛ هنگامی که سرخرگ‌های بزرگ، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خود را از دست می‌دهند و عروق کوچک نیز باریک‌تر می‌شوند، فشار خون بالا می‌رود و هیچ علامتی ندارد.فشار خون‌ به طور طبیعی‌ بر اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما افرادی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشار خون هستند، هنگام‌ استراحت‌ …
35 هزار دانش آموز قمی سفیر سلامت هستند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۱۹ / اجتماعی
35 هزار دانش آموز قمی سفیر سلامت هستند
قم- ایرنا- رئیس اداره بهداشت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش قم گفت: در سال تحصیلی جاری، 35 هزار تن از دانش آموزان این استان به عنوان سفیر سلامت تربیت شده و مهارت های خودمراقبتی در حوزه سلامت جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی را دریافت نمودند.
نقش اثرگذار طب ایرانی در صرفه جویی منابع نظام سلامت
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۲/۱۲ / اجتماعی
نقش اثرگذار طب ایرانی در صرفه جویی منابع نظام سلامت
مدیرعامل بنیاد ملی طب ایرانی گفت: باید برای جلوگیری از هزینه‌های بالا در نظام سلامت با ارائه سبک زندگی سالم و خودمراقبتی به هدف صرفه جویی در هزینه‌کرد منابع در نظام سلامت برسیم.
معاون وزیر بهداشت: آموزش خودمراقبتی با جدیت پیگیری شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۱۱ / اجتماعی
معاون وزیر بهداشت: آموزش خودمراقبتی با جدیت پیگیری شود
رشت - ایرنا - معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آموزش خود مراقبتی و توانمند سازی مردم بایستی با جدیت پیگیری شود تا حجم مشکلات دوران سالمندی کاهش یابد.
60 هزار بیمار به مراکز درمانی باشت مراجعه کردند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ / اجتماعی
60 هزار بیمار به مراکز درمانی باشت مراجعه کردند
گچساران - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان باشت گفت: در سال گذشته بالغ بر 60 هزار بیمار به مراکز درمانی این شهرستان مراجعه کردند که بسیاری از این بیماری ها با خودمراقبتی قابل پیشگیری است.
تشخیص زودهنگام راهکار درمان سرطان ها
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۰۶ / اجتماعی
تشخیص زودهنگام راهکار درمان سرطان ها
کرمانشاه- ایرنا- پزشکان متخصص رشته های خون و سرطان معتقدند که با تشخیص زودهنگام و خودمراقبتی می توان از بروز بسیاری از بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی و سایر موارد پیشگیری کرد.
خودمراقبتی به زندگی عاری از بیماری کمک می کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۰۲ / اجتماعی
خودمراقبتی به زندگی عاری از بیماری کمک می کند
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمانشاه، با تاکید براینکه مردم با خودمراقبتی می توانند زندگی عاری از بیماری برای خود رقم بزنند، گفت: بخش گسترده ای از سلامت جامعه مدیون سفیران سلامت است.
هدف از اجتماعی شدن سلامت توانمندسازی مردم است
مهر / ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ / بهداشت و سلامت
هدف از اجتماعی شدن سلامت توانمندسازی مردم است
مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت، گفت: هدف از اجتماعی شدن سلامت، توانمندسازی مردم به منظور خودمراقبتی و مطالبه گری است و خودمراقبتی به دو دسته شخصی و دیگری تقسیم می‌شود.
غلبه بر دیابت با ابزارهای ارتباطی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ / علمی و آموزشی
غلبه بر دیابت با ابزارهای ارتباطی
دیابت به‌علت عوارض دیررس و خطرناکش، روزبه‌روز توجه بیشتری را به خود معطوف می‌کند و میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. پژوهشگران کشور برای مقابله با این بیماری، بهبود توانایی خودمراقبتی بیماران از طریق وسایل الکترونیکی را توصیه کرده‌اند.
طراحی اپلیکیشن هوشمند ملی «خودمراقبتی» از سوی وزارت بهداشت
ایسنا / ۱۳۹۷/۱۲/۰۱ / اجتماعی
طراحی اپلیکیشن هوشمند ملی «خودمراقبتی» از سوی وزارت بهداشت
معاون بهداشت وزیر بهداشت از طراحی اپلیکیشن هوشمند ملی خودمراقبتی خبر داد و گفت‌: این اپلیکیشن خود مراقبتی که امکان اتصال آن به پرونده سلامت افراد وجود دارد، طراحی شده است و تا نیمه اول سال ۹۸ راه‌اندازی خواهد شد.
ایسنا / ۱۳۹۷/۱۲/۰۱ / اجتماعی
"مردان" ایرانی 4 سال زودتر از "زنان" می‌میرند!
کارگروه سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه امید به زندگی در ایران را برای مردان ۷۴ سال و برای زنان ۷۸ سال عنوان و اظهار کرد: علت این امر عدم توجه مردان به خودمراقبتی است.