پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

یک عمر خلاقیت


یک عمر خلاقیت

هفتادویکمین «گلدن گلوب» و تقدیر از «وودی آلن»

«اتحادیه‌ مطبوعات خارجی هالیوود» پس از شکل‌گیری در سال ۱۹۴۳ تصمیم گرفت هرساله جایزه‌ای را به بهترین آثار سینمایی و تلویزیونی تولیدشده در آن سال اختصاص دهد‫. این جایزه که «گلدن گلوب» نام گرفت، یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی جهان به‌شمار می‌رود‫ و از سال ۱۹۴۴ هرساله در بخش‌های «درام» و «کمدی یا موزیکال» به بهترین آثار سینمایی و تلویزیونی تعلق می‌گیرد‫. بخش‌های مختلف این جایزه عبارتند از‫: بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد‫/زن، بهترین بازیگر مکمل مرد‫/زن، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم خارجی، بهترین انیمیشن‫، بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه‫. از سال ۱۹۵۲جایزه‌ دیگری نیز به فهرست جوایز اهدایی در مراسم گلدن‌گلوب اضافه شد‫. این جایزه هرساله برای تقدیر از یک عمر فعالیت هنری به یکی از هنرمندان عرصه سینما و تلویزیون آمریکا اهدا می‌شود‫. ‫«سسیل‌ب‫.دومیل‫» اولین فیلمسازی بود که این جایزه به او اهدا و این جایزه از آن پس به افتخار او به همین نام خوانده شد‫. والت دیزنی، کِرک داگلاس، فرانک سیناترا، آلفرد هیچکاک، پُل نیومن، الیزابت تیلور، کلینت ایستوود، رابرت ردفورد، سوفیا لورن، آل پاچینو، جک نیکلسون، استیون اسپیلبرگ، مارتین اسکورسیزی، رابرت دونیرو، مورگان فریمن و جودی فاستر از جمله معروف‌ترین هنرمندانی هستند که موفق به دریافت این جایزه شده‌اند.

امسال در هفتادویکمین دوره‌ برگزاری گلدن‌گلوب قرار است ‫وودی آلن‫، کارگردان، نویسنده و بازیگر اهل نیویورک به‌خاطر سال‌ها فعالیت هنری با دریافت جایزه‌ سسیل ب. دومیل مورد تقدیر قرار گیرد‫. آلن شصت‌ودومین نفری خواهد بود که این جایزه را دریافت می‌کند. وی پیش از این نیز در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۶ جایزه‌ مشابهی را از انجمن‌های سینمایی آمریکا دریافت کرده بود. تئو کینگما، رییس انجمن مطبوعات خارجی هالیوود که آلن را یک گنجینه‌ بین‌المللی می‌داند معتقد است هیچ‌کس به اندازه‌ او شایستگی دریافت چنین جایزه‌ای را ندارد. هرچند نظر خود آلن در مورد دریافت جوایز بسیار متفاوت است. او می‌گوید: «صدها نفر دیگر هستند که می‌توانند به‌سادگی جایزه‌ای را که شما گرفته‌اید، دریافت کنند. اینکه جایزه به شما تعلق می‌گیرد دلیلی بر این نیست که شما واقعا سزاوار دریافت آن هستید.» آلن تا به حال ۱۳بار کاندیدای دریافت جایزه گلدن‌گلوب شده که از این میان تنها دوبار در سال‌های ۱۹۸۵ و ۲۰۱۲ برای فیلم‌های‫ «رز ارغوانی قاهره‫» و ‫«نیمه‌شب در پاریس‫» موفق به دریافت این جایزه شده است‫. آلن که چندروز پیش ۷۸ساله شد از سال ۱۹۶۶ تا به حال نزدیک به ۵۰ فیلم ساخته و ۷۰ فیلمنامه نوشته و در کل ۱۳۶بار کاندیدای دریافت جوایز مختلف شده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به ۲۳نامزدی برای دریافت جایزه‌ اسکار اشاره کرد.

وی چهاربار موفق به دریافت جایزه‌ اسکار شده که اولین‌بار آن در سال ۱۹۷۷ و برای فیلم موفق «آنی‌هال» بوده. آنی‌هال علاوه بر اینکه جایزه‌ بهترین فیلم سال را از آکادمی اسکار دریافت کرد، دو جایزه‌ بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه‌ را نیز برای آلن به ارمغان آورد. وی همچنین برای این فیلم کاندیدای دریافت جایزه‌ بهترین بازیگر مرد نیز شد و دایان کیتون نیز به‌خاطر نقش‌آفرینی در این فیلم جایزه‌ بهترین بازیگر زن را از آکادمی اسکار دریافت کرد. درخشش آنی‌هال تنها به جایزه‌ اسکار محدود نشد. «آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا» در همان سال جایزه‌ بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه‌ را به این فیلم اختصاص داد و آلن باز هم کاندیدای دریافت جایزه‌ بهترین بازیگر مرد شد، اما موفق به دریافت جایزه نشد. آنی‌هال در گلدن‌گلوب هم درخشید و آلن کاندیدای دریافت جایزه‌ بهترین کارگردان، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد شد، اما در هیچ‌کدام از این سه شاخه موفق به جلب‌نظر داوران اتحادیه‌ مطبوعات خارجی هالیوود نشد. آنی‌هال در چند فستیوال سینمایی مهم دیگر نیز جوایزی را برای آلن به ارمغان آورد. هرچند آلن طی نزدیک به ۵۰سال فعالیت هنری با آثار مختلف خود بارهاوبارها جوایز مختلفی را به‌دست آورده، اما همچنان بسیاری از منتقدان معتقدند آنی‌هال موفق‌ترین اثر کارنامه‌ پربار این کارگردان خستگی‌ناپذیر است... «نیمه‌شب در پاریس» که در سال ۲۰۱۱ ساخته شده، آخرین فیلمی از آلن است که وی با آن در جشنواره‌های مختلف درخشیده.

دوجایزه‌ بهترین فیلمنامه در جشنواره‌های اسکار و گلدن‌گلوب، کاندیداشدن برای دریافت جایزه‌ بهترین کارگردانی در جشنواره‌های اسکار و گلدن‌گلوب، کاندیداشدن برای دریافت جایزه‌ بهترین فیلم جشنواره‌ اسکار و کاندیداشدن برای دریافت جایزه‌ بهترین فیلمنامه‌ آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا افتخاراتی‌ است که این فیلم برای آلن به ارمغان آورده. آلن پس از نیمه‌شب در پاریس دو فیلم دیگر به نام‌های «تقدیم به رم، با عشق» و «جازمین غمگین» را ساخته. «کیت بلانشت» بازیگر نقش جازمین در فیلم جازمین غمگین نیز از سوی اتحادیه‌ مطبوعات خارجی هالیوود کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره‌ گلدن‌گلوب امسال ‌است. جایزه‌ سسیل ب. دومیل ۱۲ ژانویه ۲۰۱۴ در هفتادویکمین دوره‌ برگزاری گلدن‌گلوب در حالی قرار است به وودی‌ آلن اهدا شود که احتمال می‌رود او همانند بسیاری مراسم دیگر، در این مراسم نیز حضور نداشته باشد. گفته می‌شود دایان کیتون قرار است به نمایندگی از او جایزه را بگیرد. تنها حضور وودی آلن در مراسم اهدای جوایز به حضور او در مراسم اسکار سال ۲۰۰۲ برمی‌گردد؛ جایی که وی پس از حادثه‌ ۱۱ سپتامبر در ادای احترام به شهری که عاشقانه آن را دوست دارد برای اهالی سینما سخنرانی کرد.

پیام ابراهیمی