پنجشنبه, ۳ بهمن, ۱۳۹۸ / 23 January, 2020
غار
روزنامه آفتاب یزد / ۲ روز قبل / ...
غار یخی انگول جاذبه عجیب قزوین!
در فاصله 40کیلومتری از شمال غربی شهر قزوین و در استان قزوین پدیده‌ای طبیعی قرار گرفته است که از لحاظ زمین شناسی بسیار حائز اهمیت است. در کوهین، سه کیلومتری روستای دینک، غار یخی انگول واقع شده است که در اثر لغزش سنگ‌های دولومیتی قله کوه آن ایجاد شده که جزء غارهای انحلالی استان قزوین نمی‌باشد. روستای دینک را می‌توان نزدیک‌ترین روستا به این غار دانست. غار انگول، از سطح دریا 1972 متر ارتفاع دارد. از ویژگی‌های مهمی که این غار دارد به سرما و برودت شدید هوای درون غار برمی‌گردد که به سبب وجود یخ‌های فراوان در دیواره‌ها و کف ایجاد می‌شود. قدمت غار باستانی انگول به دوره بعد از تریاس یعنی دوران دوم زمین‌شناسی برمی‌گردد که فعالیت‌ها و حرکات تکتونیکی (زمین ساختی) منظم صفحات زمین آن را خلق کرده است./خبرآنلاین
ایسنا / ۴ روز قبل / ...
غار " کنه شه م شه م" به عنوان اولین اثر طبیعی ملی استان کردستان تصویب شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان از تصویب غار "کنه شه م شه م" مریوان به عنوان اولین اثر طبیعی، ملی استان کردستان خبر داد.
  اثر طبیعی  استانی-اجتماعی
فرانسوی‌ها حضور انسان هوشمند در غار کلدر را تأیید کردند
روزنامه همشهری / ۵ روز قبل / فرهنگی و هنری
فرانسوی‌ها حضور انسان هوشمند در غار کلدر را تأیید کردند
متخصصین دانشگاه سوربن فرانسه با آنالیز بخشی از جمجمه کشف شده در غار تاریخی کلدر خرم‌آباد دریافتند که این فسیل کشف شده مربوط به انسان هوشمند (هموساپین) است.
تایید فسیل انسان هوشمند غار «کلدر» توسط متخصصان دانشگاه «سوربن»
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / فرهنگی و هنری
تایید فسیل انسان هوشمند غار «کلدر» توسط متخصصان دانشگاه «سوربن»
خرم‌آباد- مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: متخصصین دانشگاه سوربن فرانسه با آنالیز بخشی از جمجمه کشف شده در غار تاریخی کلدر خرم‌آباد دریافتند این فسیل کشف شده مربوط به انسان هوشمند است.
  اداره کل میراث فرهنگی لرستان  امین قاسمی  فسیل
برادرم حمید! تو باختی ‌و ما سوختیم
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ورزشی
برادرم حمید! تو باختی ‌و ما سوختیم
برادرم حمید تو باختی اما ما سوختیم و حذف شدیم . ما باختیم که رویاهای مان نه از سر انتخاب که به حکم اجبار گره خورده بود به آنچه تو برای خود مقدر کرده بودی. تو ، مهدی تاج و آن دوست عزیز مشترک‌تان که فکر می‌کرد حالا پس از ۴ سال خانه‌نشینی تو باید از غار تنهایی‌ات درآیی .
  فرهاد عشوندی  تیم ملی امید  حمید استیلی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ...
کارتن‌خواب‌ها در آغوش زمستان
زهرا داستانیدر روزهای سرد سال جان هزاران کارتن‌خواب در تهران در معرض خطر است. سردی هوا در تهران به دلیل بارش برف و باران در روزهای اخیر سبب شده که مراجعه کارتن‌خواب‌ها را به گرمخانه‌هایی که برای استقرار آنها تدارک دیده‌ شده با افزایش 25 درصدی روبه‌رو کند. گرمخانه‌هایی که در اغلب روزهای سال کمتر مورد اقبال کارتن‌خواب‌های تهرانی قرار می‌گیرند. آمارها درباره تعداد کارتن‌خواب‌های تهران متفاوت است. گاهی گفته می‌شود تعدادشان به ۱۵ هزار نفر می‌رسد و گاهی می‌گویند بین 2 تا 3 هزار و 600 نفر. با این حال اما آمارها هرچقدر تفاوت‌های فاحشی داشته باشند اما یک وجه اشتراک دارند و آن این است که تعداد کارتن‌خواب‌ها در تهران از هزاران نفر تجاوز می‌کنند. تقریبا تفاوتی میان مناطق مختلف شهر وجود ندارد. خیابان‌ها و …
غار آهکی ارزشمند کاشان زیر آوار معدن
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / فرهنگی و هنری
غار آهکی ارزشمند کاشان زیر آوار معدن
میراث گرانبهای مناطق کوهستانی کاشان باحال وهوای عطرآگین گل‌وگلاب و گیاهان دارویی این روزها دستخوش کندوکارهای معدن‌های سنگ شده تا جایی که شکایت‌ها و گلایه‌های مردم محلی منطقه و گردشگران ودوستداران محیط زیست را برانگیخته است. شاهد این آشفتگی انسان ساخته در طبیعت کاشان، غار آهکی و تاریخی روستای «اُزوار» در منطقه سده برزک کاشان است که در بین دو معدن در حال جان دادن است.
پویش هنر و محیط زیست در سطح کشور راه اندازی شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / اجتماعی
پویش هنر و محیط زیست در سطح کشور راه اندازی شود
مدیر کل و کارشناسان گروه های تخصصی در دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی از غار موزه مرحوم وزیری و گرامیداشت یاد و خاطر آن هنرمند برجسته بازدید کردند.
  موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی  محمد مدادی  غار موزه لواسان
انتخاب مجیدی از بین اسکوچیچ و دی بیاسی!
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ورزشی
انتخاب مجیدی از بین اسکوچیچ و دی بیاسی!
فرهاد مجیدی به محض انتخاب به‌عنوان سرمربی استقلال، ابتدا کادرفنی‌اش را معرفی کرد که نکته عجیب در آن عدم انتخاب فرشاد ماجدی، یار غار و دوست دیرینه فرهاد در این لیست بود
ارزش هنر غار برای مردمان عصر پارینه سنگی و انسان‌های امروزی
زومیت / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / فناوری
ارزش هنر غار برای مردمان عصر پارینه سنگی و انسان‌های امروزی
در عصر خودشیفتگی، نقاشی‌های غار ناشناخته و اسرارآمیزی که از اجداد پارینه‌سنگی ما به یادگار مانده‌اند، تأثیری مبهوت‌کننده و شگفت بر ما گذاشته‌اند.
ساخت گذرگاه مرزی هوشمند در دوغارون با پیام وزیر ارتباطات آغاز شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / علمی و آموزشی
ساخت گذرگاه مرزی هوشمند در دوغارون با پیام وزیر ارتباطات آغاز شد
مشهد- ایرنا- عملیات اجرایی نخستین گذرگاه مرزی هوشمند کشور روز چهارشنبه طی مراسمی با پیام وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون استان خراسان رضوی آغاز شد.
  منطقه ویژه اقتصادی دوغارون  مشهد  افتتاح طرح  محمد جواد آذری جهرمی
مرگ قهرمانی که ۱۲ نوجوان تایلندی را از غار نجات داد
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / بین‌المللی
مرگ قهرمانی که ۱۲ نوجوان تایلندی را از غار نجات داد
درجه‌دار جوان نیروی دریایی تایلند که در ماموریت نجات جان ۱۲ فوتبالیست نوجوان در غار در تابستان ۲۰۱۸ به عفونت خونی مبتلا شده بود، پس از ۱۷ ماه مبارزه با بیماری از دنیا رفت.
خانه هرکول اینجاست؛ در کردستان
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / اجتماعی
خانه هرکول اینجاست؛ در کردستان
این یک غار عجیب، غریب و خارق العاده نیست، بلکه کرفتو یکی از غارهای طبیعی و دست کند بشر است که در دل خود رمز و رازهایی دارد که هنوز پرده از اسرار بسیاری از این رمز و رازها برداشته نشده است.
آهوهای بازیگوش در تنها زئوپارک خاورمیانه
روزنامه توسعه ایرانی / ۱۳۹۸-۱۰-۰۵ / اجتماعی
آهوهای بازیگوش در تنها زئوپارک خاورمیانه
قصه به آنجا رسیده بود که در بازار خوشمزه هنگام در حال قدم زدن و خرید محصولات محلی بودیم. از بازارچه بیرون آمدیم و سوار مینی‌بوس شدیم و به سمت غرب جزیره رفتیم. بخش غربی جزیره قشم به دلیل تنوع پدیده‌های زمین‌شناختی نظیر جنگل‌های زیبای حرا، غار و کوه نمکدان، تنگه‌ چاهکوه، بام قشم، دره ستارگان و دیگر نواحیِ دارای چین‌خوردگی‌ها و دره‌های عجیب و بسیاری دیگر از پدیده‌های نادر زمین‌شناختی و نیز تنوع گیاهی و جانوری، به نام ژئوپارک قشم شناخته می‌شود که به عنوان تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه توسط یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. ا
عکس / زیبایی های یک غار شگفت انگیز در دلیجان
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / عکس
عکس / زیبایی های یک غار شگفت انگیز در دلیجان
غار چال‌ نخجیر غاری واقع در شهرستان دلیجان در استان مرکزی کشور ایران است. این غار در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر، و در دامنه کوه تخت واقع شده است. غار در سال ۱۳۶۸ در به صورت اتفاقی و در اثر انفجار برای جستجوی آب توسط سازمان آب دلیجان کشف شد. قدمت غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزء غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود.
همشهری TV | جشنی متفاوت برای بچه‌ها در پایان آذر
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / سیاسی
همشهری TV | جشنی متفاوت برای بچه‌ها در پایان آذر
خانه پدری و خانه مادری در جشن یلدا، میزبان کودکان دروازه غار شد
فیلم / قدیمی‌ترین غار جهان در جزیره سولاویسی اندونزی با قدمتی حدود 44000 سال
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / عکس
فیلم / قدیمی‌ترین غار جهان در جزیره سولاویسی اندونزی با قدمتی حدود 44000 سال
(ویدئو) قدیمی‌ترین نقاشی غار در جهان
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / فیلم
(ویدئو) قدیمی‌ترین نقاشی غار در جهان
باستان شناسان غاری را کشف کرده اند که گمان می‌رود قدیمی‌ترین نقاشی جهان در آن باشد. در این غار که در جزیره سولاوسی اندونزی واقع است، یک دیواره رنگی وجود دارد که به نظر می‌رسد صحنه‌های شکار روی آن تصویر شده است. این تصاویر پیش از تاریخ نگاره‌هایی از هیبت‌های نیمه انسان-نیمه حیوان را نیز در بر می‌گیرد. این نقاشی که بنا بر گزارش‌ها در سال ۲۰۱۷ کشف شد، قدمتی حدود ۴۳.۹۰۰ سال را دارا است؛ یعنی هزاران سال زودتر از اولین نقاشی‌های غار در اروپا.
  نقاشی دیواری  نقاشی در غار  قدیمی ترین  اندونزی
۲۲ غار کشف شده در استان قزوین وجود دارد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
۲۲ غار کشف شده در استان قزوین وجود دارد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین با اشاره به اینکه تاکنون ۲۲ غار در این استان کشف شده است، گفت: باید از ظرفیت غارهای استان در حوزه گردشگری استفاده شود.
  استانی-فرهنگی و هنری  گردشگری  غار
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
پیوند نواصولگرایی و حلقه انحرافی
امین جمشیدزاده- این طور به نظر می‏رسد که اصولگرایان پس از اینکه به یک وحدت‏رویه و اجماع حول محور«جمنا»در تشکیلات پشت‏صحنه خلفای صالح‏شان نرسیدند؛ حالا با مهندسی معکوس می‏خواهند با هر حربه‏ای بیشترین کرسی را در انتخابات آتی پیش‏رو در ۲اسفند برای ورود به بهارستان از آن خود کنند و مربع آنها در ماه‏ها و هفته‏های قبل به یک پنتوز و هذلولی مبدل شده است و اکنون به قول صادق زیبا‏کلام، فعال سیاسی، با تاکتیک تازه با شعارهای مرگ بر مسئولان بی‏کفایت که این هفته در نما‏زجمعه تهران طنین‏انداز کردند و احیانا در شهرهای دیگر هم به وقوع پیوسته این استراتژی را در دستور کار خویش قرار داده‏اند تا با تخریب افراطی و هرچه بیشتر دولت با توجه به شرایط تحریم و گران‏ شدن حامل‏های انرژی نظیر بنزین و قیمت صعودی بعضی از اجناس …
کشف تصویر ۴۴ هزار ساله در غاری در اندونزی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / علمی و آموزشی
کشف تصویر ۴۴ هزار ساله در غاری در اندونزی
پژوهشگران استرالیایی، تصویری از لحظه شکار یک بوفالو را روی دیوار غاری در اندونزی کشف کرده‌اند که قدمت آن به ۴۴ هزار سال می‌رسد.
  نقاشی  غار  شکار
آرزو دارم مامان و بابام شاد باشند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / اجتماعی
آرزو دارم مامان و بابام شاد باشند
تهران_ ایرنا_ بچه‌های محله‌های دروازه غار و هرندی مهمان جشن مهریلدا بودند و یلدایی به شیرینی هندوانه را تجربه کردند. در این میان دختربچه ای ۶ ساله روی ورقی با طرح انار از آرزویش نوشت: آرزو دارم مامان و بابام شاد باشند، بریم بیرون و خوشحال باشیم.
یار غار رحمانی فضلی که خود نماد بحران است، مجدداً ربیس سازمان مدیریت بحران شد
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اجتماعی
یار غار رحمانی فضلی که خود نماد بحران است، مجدداً ربیس سازمان مدیریت بحران شد
عملکرد نجار در بحران‌های سال‌های گذشته از زلزله‌های غرب و شمال غرب کشور و تهران گرفته تا سیل ابتدای سال ۹۸ تفاوت چندانی با «غافلگیری» نداشت. او در زمان زلزله غرب کشور و تهران در سال ۹۶ و در روز‌هایی که بسیاری از مردم به توصیه مسئولان باید شب‌ها را در بیرون از منازل می‌خوابیدند، ناگهان اعلام کرد که «جای خاصی برای اسکان اضطراری پیش‌بینی نشده»!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
راه‌های ارتباطی به سمت غارعلیصدر استاندارد نیست
مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با حضور در دفتر ایسنا گفت: راه های ارتباطی به سمت غارعلیصدر مناسب و در سطح بین المللی نیست به طوریکه هیچ یک از مسیرهای منتهی به غار استاندارد لازم را ندارد.
  استانی-فرهنگی و هنری  غار علیصدر  گردشگری
عکس / غار پرآو؛ یک مکان ممنوعه در ایران!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / عکس
عکس / غار پرآو؛ یک مکان ممنوعه در ایران!
غار پرآو ( به معنای پر از آب) در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه نزدیک روستای چالآبه در ارتفاع ۳۰۵۰ متری میدان جنوبی قله کوه پراو با ۷۵۱ متر عمق با ۲۶ حلقه چاه، یکی از عمیق ترین و صعب العبورترین غارهای جهان است.عمیق ترین چاه پرآو ۴۲ متر عمق دارد، دهنه ی ورودی غار کاملا چاهی است و ورود به آن به گردشگران معمولی و حتی غارنوردان غیرحرفه ای اصلا توصیه نمی شود.
معادن وانشان نسخه مرگ تدریجی باغات
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
معادن وانشان نسخه مرگ تدریجی باغات
در سال ۱۳۹۱ در کوه "تیر" روستای وانشان غاری کشف شد که استخوان‌های پیدا شده در این غار حکایت از این دارد که زندگی در این روستا به بیش از ۳ هزار سال قبل برمی‌گردد، اما این کوه و غار را با صدور مجوز برای معادن تقدیم به معدن دارهایی کردیم که ذره‌ذره آن را به نابودی بکشانند.
  وانشان  معادن  استانی-شهرستانها
کشف بقایای گونه‌های جانوری منقرض شده در دشت اسلام آباد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / ...
کشف بقایای گونه‌های جانوری منقرض شده در دشت اسلام آباد
مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه از پایان فصل یک‌ماهه کاوش‌های باستان‌شناسان در غار وزمه اسلام‌آباد غرب خبر داد و افزود: باستان‌شناسان در این بررسی‌ها به نتایج و یافته‌های جدیدی دست پیدا کرده‌اند.
  غار وزمه  کرمانشاه  کشف باستان شناسی  استانی-فرهنگی و هنری
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / ...
جدال با مرگ در اعماق زمین
«ماموریت سختی بود و تجربه زیادی می‌خواست. جان همه ما که به درون غار و چاه رفتیم در خطر بود. با ‏این حال باید برای نجات آن مرد دست به کار می‌شدیم.» اینها را حمیدرضا قربانی مسئول نجات کوهستان ‏هلال احمر شاهرود به خبرنگار ما می‌گوید:   «یک مرد که نمی‌دانستیم چه کسی است، با ما تماس گرفت و ‏خبر از سقوط یک نفر را به درون چاهی عمیق در غار داد. وقتی رسیدیم مردم محلی و دو نفر از هیأت ‏کوهنوردی به آنجا رسیده بودند. من و دو همکار دیگرم به نام آقای صادقی و عامری به درون غار رفتیم. با ‏سختی زیاد و پس از چند ساعت به اعماق زمین و کنار مرد جوان رسیدیم. نخستین بالاکشی تا ٥٠متر انجام ‏شد. من دوباره بالا رفتم و طناب جدید را آماده کردم. تجهیزات را دوباره تجدید کردم و به پایین برگشتم.»‏ عملیات امدادگران در چهار مرحله …
کودکان دروازه غار خدمات درمانی رایگان دریافت کردند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اجتماعی
کودکان دروازه غار خدمات درمانی رایگان دریافت کردند
تهران - ایرنا - مسوول بسیج دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از ارائه خدمات رایگان درمانی و بهداشتی به کودکان دروازه غار تهران خبر داد.
  بهداشت دهان و دندان  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  بهداشت و درمان
کودکان دروازه غار رایگان ویزیت شدند/ترمیم دندان های پوسیده
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / بهداشت و سلامت
کودکان دروازه غار رایگان ویزیت شدند/ترمیم دندان های پوسیده
مسئول بسیج دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از ارائه خدمات رایگان درمانی و بهداشتی به کودکان دروازه غار تهران خبرداد.
  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  دندانپزشکی  بیماری های کودکان
فیلم | این‌جا چراغی روشن است
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / اجتماعی
فیلم | این‌جا چراغی روشن است
دروازه غار هزار داستان دارد و یکی داستان مادرانی است که از آخر خط بازگشتند تا حامی زنان درگیر سوء مصرف مواد مخدر برای ترک باشند.
تمام ژئوسایت‌های گردشگری قشم تعطیل است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / فرهنگی و هنری
تمام ژئوسایت‌های گردشگری قشم تعطیل است
قشم - ایرنا - تمام ژئوسایت‌های گردشگری این ژئوپارک شامل گنبد نمکی، غار نمکدان، دره ستاره‌ها و تنگه چاهکوه به دلیل بارندگی تا اطلاع بعدی تعطیل است.
  سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم  گردشگری  جزیره قشم  قشم
اتمام کاوش در پناه‌گاه صخره‌ای سُرهه ساوجبلاغ
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / فرهنگی و هنری
اتمام کاوش در پناه‌گاه صخره‌ای سُرهه ساوجبلاغ
تهران- ایرنا- سرپرست هیات باستان شناسی غار پناه‌گاه صخره‌ای سُرهه در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز گفت: با پایان یافتن فصل نخست کاوش در این غار، فعالیت‌های مربوط به مطالعات دست‌افزارهای سنگی و انجام آزمایش‌های سن سنجی مطلق در این مکان آغاز شده‌است.
  آثار باستانی  علی ‌اصغر مونسان  میراث فرهنگی  ریاست پژوهشکده باستان شناسی  استان البرز
زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / ...
زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است
یک دکترای باستان‌شناسی و سرپرست سومین فصل کاوش باستان‌شناختی غار کلدر می‌گوید: زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است‌.
  استانی-فرهنگی و هنری  غار کلدر  جشنواره فرهنگ اقوام
منصور استقلال را از من بیشتر دوست داشت!
خبر ورزشی / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ورزشی
منصور استقلال را از من بیشتر دوست داشت!
در سومین سالگرد پرواز منصورخان پای صحبت دکتر فریده شجاعی نشستیم تا ببینیم همسری که بالغ بر ۴۰ سال یار غار پدر استقلال بوده، حالا از او چه می‌گوید.
  استقلال  مرحوم منصور پورحیدری  سومین سالگرد مرحوم منصور پورحیدری  فریده شجاعی  همسر منصور پور حیدری  خبرورزشی
کشف شواهدی از دوران پارینه‌سنگی در ایلام
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / فرهنگی و هنری
کشف شواهدی از دوران پارینه‌سنگی در ایلام
تهران- ایرنا- سرپرست ایرانی هیات کاوش غار مرگرگه لان از توابع استان ایلام گفت: بازنگری لایه‌نگاری این غار که توسط هیات مشترک ایران و دانمارک صورت گرفت نشان داد که این غار حاوی شواهدی از دوران پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی است.
  ایلام  میراث فرهنگی  ریاست پژوهشکده باستان شناسی
عکس روز: غواصی آزاد یک زن درون غار
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / بین‌المللی
عکس روز: غواصی آزاد یک زن درون غار
همشهری آنلاین: شائقه ارجمن، غواص آزاد اهل ترکیه پیش از تلاش برای شکستن رکورد ۹۰ متری رشته غواصی (بدون باله) آزاد زنان در غار گلیندره در استان مرسین این کشور دیده می‌شود.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / ...
کشف غاری در البرز با ۴۵ هزار سال قدمت
کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز گفت: با کاوش‌های باستان شناسی غار سُرهه که ۴۵ هزار سال قدمت دارد، البرز وارد نقشه پارینه سنگی جهان شد.
من غربتی نیستم؛ گفت و گو با دختری که در 13 سالگی ازدواج کرد
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / اجتماعی
من غربتی نیستم؛ گفت و گو با دختری که در 13 سالگی ازدواج کرد
من غربت نشینم، اما با تمام دخترای غربتی فرق دارم، مرگ بابام ما رو از شهرستان به دروازه غار کشوند. تا وقتی بابام زنده بود ما مثل بقیه غربتی‌ها کار نمی‌کردیم آخه تو فرهنگ ما رسمه خرج زندگی رو زن و بچه‌ها دربیارن ولی تا بابام بود خودش خرج زندگی رو می‌داد و زندگی ما رو به راه بود، اما همین که دستش از دنیا کوتاه شد انگار ورق زندگی ما برگشت، مجبور شدیم پیش بقیه غربتی‌ها برگردیم و مثل اونا زندگی کنیم، مامانم تصمیم گرفت شوهر کنه که من با همون سن کمی که داشتم مخالف بودم، هفت سالم بود که سه بار خودکشی کردم تا مامانم ازدواج نکنه اما نشد.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / ...
کشف باستان‌شناسی ایران در میان 10 کشف برتر اخیر جهان
مجله باستان‌شناسی آمریکا دندان نئاندرتال یافت شده در غار وزمه کرمانشاه را یکی از 10 کشف اخیر باستان‌شناسی و دیرین‌ انسان‌شناسی ذکر کرده است.
دندان انسان نئاندرتال کرمانشاه در ردیف ۱۰ کشف مهم جهان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / فرهنگی و هنری
دندان انسان نئاندرتال کرمانشاه در ردیف ۱۰ کشف مهم جهان
تهران- ایرنا- مجله باستان‌شناسی آمریکا در آخرین شماره سال ۲۰۱۹، دندان انسان نئاندرتال غار وزمه کرمانشاه را در ردیف ۱۰ کشف مهم جهان قرار داد.
  مینای دندان  موزه ملی ایران  علی ‌اصغر مونسان  میراث فرهنگی
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۲۷ / ...
کشف جسد جوینده گنج در تهِ چاه ۵۰ متری!
سه همکار این جوینده گنج نیز دستگیر شدند. گفته می‌شود این جویندگان گنج از ده سال قبل در نزدیکی این غار برای یافتن گنج اقدام به حفر چاه کرده بودند.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / سیاسی
واکنش یار غار روح‌الله زم به بازداشت مدیر آمدنیوز + فیلم
امیرعباس فخرآور از دوستان نزدیک به روح‌الله زم درباره توصیه‌هایی که به مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز کرده بود گفت.
شناسایی ۳۸محوطه باستانی در دشت لار تهران/ کشف غار باستانی با اسکلت‌هایی از دوران تاریخی
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / فرهنگی و هنری
شناسایی ۳۸محوطه باستانی در دشت لار تهران/ کشف غار باستانی با اسکلت‌هایی از دوران تاریخی
پروژه بررسی باستان‌شناسی دشت لار به شناسایی ۳۸محوطه منجر شد که در این میان کشف غاری باستانی با انباشت اسکلت‌های انسانی از دوران تاریخی حائز اهمیت است.
روسیه ادعای نیویورک تایمز درباره حملات به ۴ بیمارستان در سوریه را رد کرد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / بین‌المللی
روسیه ادعای نیویورک تایمز درباره حملات به ۴ بیمارستان در سوریه را رد کرد
وزارت دفاع روسیه امروز (دوشنبه) در پاسخ به گزارش واشنگتن پست اعلام کرد، بیمارستان نام برده در این گزارش در واقع یک پایگاه تروریستی در یک غار واقع شده بود که در آن زمان ۸۰ خبرنگار نیز برای بازدید به آنجا برده شدند. نیویورک تایمز با انتشار گزارشی مدعی شده بود که جنگنده‌های روسیه ماه مه گذشته طی ۱۲ ساعت چهار بیمارستان را در مناطق تحت کنترل مخالفان سوری هدف قرار دادند.
  روسیه و سوریه
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
خانه درختی عجیب و مدرن در دل جنگل
این خانه درختی توسط استودیوی اتریشی پریشت برای استارتاپ خانه‌های کوچک بامباو در جنگل‌های اتریش طراحی‌ شده است و اقامتگاهی عجیب و جدید است! این خانه‌ مفهومی، مانند یک تنه درخت است و کمترین فضای افقی را در زمین استفاده می‌کند، بنابراین برای ساختش در جنگل نیازی به قطع درختان و ایجاد زمینی مسطح و وسیع نیست. هر آنچه باید در یک‌ خانه ساخته شود، به‌صورت طبقه‌ای و در ساختمانی تنه‎ای شکل (به شکل تنه درخت) ساخته می‌شود و قسمت‌های مختلف این خانه نیز با استفاده از دهانه‌هایی که شبیه به غار از ساختمان اصلی بیرون زده‌اند، شکل می‌گیرند. فضای داخلی به سبک تیره است که باعث می‌شود فضایی دنج و غار مانند را شبیه‌سازی کند. همچنین چشم‌انداز محوطه بیرون از طریق دهانه‌های بزرگی که از ساختمان اصلی مانند یک بیرون‌زدگی …
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
ادعای عجیب برای نجات دروازه غار به دست کودکان
اینجا معتادان در کنار خیابان به خود سرنگ می‌زنند و در جلوی چشم زنان و کودکان بر کف خیابان در حالت منزجر کننده ای به سر می‌برند؛ آری اینجا منطقه هرندی یا همان دروازه غار است محله‌ای که سالهاست در آتش اعتیاد و انواع آسیب‌های اجتماعی می‌سوزد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
دستگیری 400 نفر در 35 پرونده بزرگ اقتصادی
فرمانده انتظامی پایتخت اعلام کرد: بالغ بر ۳۵ پرونده بزرگ و کلان اقتصادی را با همکاری دادستانی به مرحله اجرا گذاشتیم و با قاطعیت ۴۰۰ نفر از این افراد را دستگیر کردیم.سردار حسین رحیمی همزمان با هفته ناجا در مراسم صبحگاه پلیس تهران بزرگ که صبح دیروز در محل فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برگزار شد، اظهار کرد: ما هفته نیروی انتظامی را با «شعار پلیس هوشمند امین مردم» آغاز کردیم و سال جدید کاری پلیس از این هفته با این شعار آغاز می‌شود. وی ادامه داد: پلیس هوشمند یعنی حرکت سریع پلیس برای بهره‌مندی از خدمات هوشمند و آی‌تی برای ارائه خدمات نوین، البته هم اکنون نیز پلیس تمام امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را در اختیار دارد.فرمانده انتظامی پایتخت با بیان اینکه پلیس امین مردم است و از نقطه صفر مرز تا قلب کشور …
مدیرمسئول کیهان: جفری ساکس، یار غار جرج سوروس و «عمروعاص کت و شلوار پوشیده» است؛ چرا وزارت علوم او را به ایران دعوت کرده؟ / او سال ۹۵ هم با ابتکار و عراقچی دیدار کرد؛ هدفش تبلیغ سند ذلت‌بار ۲۰۳۰ بود
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / سیاسی
مدیرمسئول کیهان: جفری ساکس، یار غار جرج سوروس و «عمروعاص کت و شلوار پوشیده» است؛ چرا وزارت علوم او را به ایران دعوت کرده؟ / او سال ۹۵ هم با ابتکار و عراقچی دیدار کرد؛ هدفش تبلیغ سند ذلت‌بار ۲۰۳۰ بود
حسین شریعتمداری در سرمقاله خود در کیهان با عنوان «عمروعاص کُت و شلوار پوشیده!» به وزارت علوم حمله کرد.
تخریب پاتوق‌ها برای پاکسازی مخدر
روزنامه تعادل / ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ / اجتماعی
تخریب پاتوق‌ها برای پاکسازی مخدر
اهالی محله‌های هرندی، شوش و مولوی حالا فقط آنهایی نیستند که در دروازه غار و هرندی به دنیا آمدند و به خانه آبا و اجدادی‌شان وفادار مانده‌اند؛ از 15 سال پیش مهاجرانی که برخی از آنها اعتیاد داشتند یا بعدا معتاد شدند و مواد‌فروشی منبع درآمدشان شده، اتاقک‌های چندمتری محله را خانه خود کرده‌اند؛ اتاقک‌هایی که به خانه قرمز معروف است و هر ازچندی در طرح ساماندهی منطقه 12 تهران و مبارزه با اعتیاد تخریب می‌شود.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / ...
انسان‌ها برای سکونت در غار دنیسووا با حیوانات درنده رقابت می‌کردند
یافته‌های پژوهشی جدید نشان می‌دهد، انسان‌ها و حیوانات گوشتخوار برای صدها هزار سال در غار دنیسووا زندگی کردند و احتمالا با هم در رقابت بودند.
پاکسازی غارها و یک آتشکده باستانی/برداشت ۵ هزار بذر از درختان حرا در گناوه
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / اجتماعی
پاکسازی غارها و یک آتشکده باستانی/برداشت ۵ هزار بذر از درختان حرا در گناوه
به مناسبت روز ملی غار پاک دوستداران طبیعت شهرستان های همجوار غار باستانی کرفتو این غار را پاکسازی کردند.
پلیس چین: زندانی فراری بعد از ۱۷ سال به کمک پهپاد پیدا شد
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / اجتماعی
پلیس چین: زندانی فراری بعد از ۱۷ سال به کمک پهپاد پیدا شد
پلیس چین یک زندانی فراری که ۱۷ سال از دست پلیس مخفی بود را به کمک پهپاد در یک غار پیدا کرده است.
رنکینگ غارهای ایران تغییر کرد
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / ورزشی
رنکینگ غارهای ایران تغییر کرد
همشهری آنلاین: غارقیژه‌لان به عمق ۷۶۳ متر به عنوان دومین غار عمیق ایران پس از غارجوجار شناخته شده است، غار پرآو که قبلا در رتبه دوم ایران بود، در رتبه سوم جای گرفت.