دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

افزایش شیر مادر، چه راه حلی دارید؟


پرسش: من 7ماهه باردارم.میخواستم بدانم برای اینکه بتوانم بعد از زایمان کودکم را شیر بدهم از الان باید چه اقداماتی بکنم؟با توجه به اینکه مادر و خواهرم شیر زیادی نداشته اند من باید چه بخورم؟
پاسخ: بهترین مواد غذائی گندم و برنج و ذرت وگوشت بره و بزغاله و ماهی تازه ، ماش و امثال آن است . به عبارتی آنچه که صالح الکیموس باشد یعنی ماده حاصل از هضم آنها با کیفیت باشد .
موادی مثل بقولات ، کاهو، اسفناج ، بادام و فندق هم بد نیستند . اما موادی مثل گوشت گاو پیر و حیوانات پیر ، ماهی مانده و نمک سود شده مضر هستند .
ترتیزک و خردل هم باعث فساد شیر هستند . نعنا هم خیلی مناسب نیست .
شیردهی
پس از تولد تا 6 ساعت نباید به نوزاد شیر داد تا نوزاد گریه کند و دست و پای خود را تکان دهد و در نتیجه آن معده و حلق او نیز حرکت کرده ، وسعت پیدا کند و آماده پذیرش شیر شود . اما اگر طفل شدیداً ناآرام است و طلب شیر می کند ، باید تا جایی که ممکن است شیر دادن را به تاخیر انداخت .
زمانی که دفعه اول می خواهند به طفل شیر بدهند ابتدا باید کام وی را با تربت سیدالشهدا و اگر نبود با آب فرات ، زمزم و یا باران نیسان بردارند و بعد کمی خرما و یا شیرینی دیگر به کام او بمالند و بعد به وی شیر بدهند چون شیرینی باعث تقویت معده و آمادگی آن برای هضم است.
از طرفی هر چه زودتر کام نوزاد برداشته شود بهتر است . در شروع شیردهی باید به طفل کم کم شیر بدهند و در دفعات کم . مثلاً در هفته اول در شبانه روز 3تا 4 بار به طفل شیر بدهند تا معده و دستگاه گوارش او به شیر عادت کند و قبل از هر بار شیردادن کمی عسلاب و یا جلاب در دهان او بریزند خصوصاً صبح ها تا بهتر شیر بخورد .
در هر بار شیردهی باید اطمینان به هضم شیر قبلی داشت و سپس مجدداً به نوزاد شیر داد خصوصاً خوابیدن بعد از شیر خوردن خیلی مفید بوده و باعث هضم بهتر شیر است .