یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 19 May, 2024
مجله ویستا

Metal Gear Solid ۳


Metal Gear Solid ۳

MGS۳ یکی از بهترین و به یادماندنی ترین بازی های PS۲ بار دیگر کامل تر, جذاب تر و پرهیجان تر از قبل با نام MGS۳ Subsistence به بازار آمده است

MGS۳ یکی از بهترین و به یادماندنی‌ترین بازی‌های PS۲ بار دیگر کامل‌تر، جذاب‌تر و پرهیجان‌تر از قبل با نام MGS۳:Subsistence به بازار آمده است.

بازسازی فضای نسخه اصلی MGS۳ به همراه قابلیت‌های online جدید طرفداران این بازی را مجاب به تهیه این بازی می‌کند. آنچه همیشه MGS را جذاب جلوه داده این بوده که اگر MGS را حتی از اولین نسخه تا به امروز دنبال کرده باشید و ساعت‌ها برای آن وقت گذاشته باشید، نه تنها شما را خسته نمی‌کند بلکه عطش بیش‌تری را برای بازی در شما به وجود می‌آورد.

هسته اصلی Subsistence (بقا) همان MGS:Snake Eater سال ۲۰۰۴ است. همان بازی اکشن ماجراجویانه تک نفره ۱۵ ساعته که شما را در نقش مامور عملیاتی مخفی به نام Snake قرار می‌دهد که برای کشف محل استقرار متخصصان ساخت سلاح‌های مرگبار و ساخته‌های شیطانی‌شان وارد جنگل می‌شود. ساختار پیچیده، بازی مخفیانه، برخوردهای جذاب رو در رو در مقابل دشمنان پرقدرت و عجیب و غریب، داستان فوق‌العاده و طراحی و نماهای خیره‌کننده، MG۳ را در میان بهترین‌های PS۲ قرار داده است.

بازی در ابتدا به دلیل دیالوگ‌های طولانی به کندی دنبال می‌شود، اما در ادامه سرعت بیش‌تری به خود می‌گیرد به طوری که ساعات پایانی بازی هر کسی را در مقابل صفحه تلویزیون میخکوب می‌کند.

قابلیت جدیدی که به بازی اصلی اضافه شده نماهای جدید دوربین بازی است که به راحتی اجازه می‌دهد زاویه را به وسیله دسته آنالوگ سمت راست به هر طرف که خواستید بچرخانید و البته به سرعت می‌توانید پشت سر خود را ببینید. البته خیلی از بازی‌ها این توانایی را در ویرایش جدید خود نسبت به نسخه اصلی اضافه کرده بودند، اما این اولین بار است که در سری سه‌گانه MGS چنین قابلیتی گنجانده شده است. در MGS۳ زاویه دوربین شما را در دام گاردها و دشمنان می‌انداخت و مجبورتان می‌کرد که به سرعت به زاویه اول شخص بروید تا از پس دشمنان برآیید.

اما در Subsistence محدودیت کمتر و آزادی بیش‌تری را مقابل خود می‌بینید.

اگر به دوربین کلاسیک MGS۳ عادت دارید می‌توانید حالت چرخش آزاد را به حالت اولیه برگردانید، اما مطمئنا درخواهید یافت که بازگشت به گذشته خیلی آزاردهنده است.

شاید عجیب به نظر برسد اما قابلیت‌های جدید دوربین در Subsistence دلیل کافی برای دوباره بازی کردن MGS۳ است. قابلیت online، به طور کلی بازی جدیدی را در Subsistence قرار داده که نقطه عطفی در میان سیستم‌های بازی چندجانبه و online محسوب می‌شود.

پنج حالت مختلف در بازی چندجانبه تعبیه شده است که عبارتند از

▪ Sneaking Mission

▪ Capture Mission

▪ Rescue Mission

▪ Team Deathmatch

▪ Deathmatch.

حالت Deathmatch تنها حالتی است که اختیار، دست خودتان است و می‌توانید هر آشوبی که فکرش را بکنید به پا کنید. در Sneaking Mission باید با تیم دیگری برای دستیابی به یک میکروفیلم رقابت کنید و هر تیمی که میکرو فیلم را به دست آورد و زودتر به نقطه خروج برسد، برنده می‌شود. در Capture Mission هدف، دزدیدن یک عروسک مرغابی شکل است و هر تیمی که موفق به در اختیار گرفتن عروسک شد، پیروز است. اما در Rescue Team هدف محافظت از عروسک است و تنها حالتی است که اگر بازیکنی جان خود را از دست بدهد تا دور جدید حق بازی‌کردن ندارد. بازی online بیش‌تر از ۸ بازیکن را جواب می‌دهد و به راحتی با ورود به سرور بازی می‌توانید به نبرد بپردازید.

بدون در نظر گرفتن اینکه کدام حالت را بازی می‌کنید، خصوصیات اصلی در همه حالت‌ها دیده می‌شود. در زاویه سوم شخص این طرف و آن طرف می‌روید، اما برای تیراندازی باید وارد زاویه اول شخص شوید. البته اینکه نمی‌توانید در هنگام تیراندازی از زاویه اول شخص حرکت کنید کمی آزاردهنده است. اما به هر حال MGS۳ جدید حس یک نبرد واقعی را در شما زنده می‌کند.

شلیک مستقیم به سر (Head shot) دشمن رادر جا از پا در‌می‌آورد اما برای اینکه خودتان بهHead shot گرفتار نشوید می‌توانید مانورها و حرکات گوناگونی را با بدن آماده Snake ترتیب دهید، در یک جعبه کوچک مخفی شوید، درون لوله‌های باریک بخزید یا لباس هم‌رنگ محیط بپوشید و استتار کنید. دستتان برای مبارزه و از پا درآوردن دشمن باز است. می‌توانید در زمین مین بکارید یا با نارنجک‌های بیهوش‌کننده دشمنان را از پا درآورید حتی می‌توانید نشریات پر جاذبه ای را روی زمین بیندازید تا حواس دشمنان را پرت کنید. در بازی Online هم روش‌های بامزه و خنده‌‌آوری در بازی واقع‌گرایانه MGS۳ برای شکست دشمنان وجود دارد.

Subsistence تازه‌های دیگری را نیز با خود به همراه دارد. مثل منوی پخش دموهای بازی که حتی نیاز نیست بازی را به پایان برسانید تا همه دموها و حتی دموهای مخفی را ببینید. یا دوئل آزادانه با رییس‌ها یا به اصطلاح غول‌های بازی، هیجان‌انگیز است.

یک سیستم درجه‌بندی کیفی نیز برای اجرای عملیات و شیوه بازی تعبیه شده است. همچنین به انواع مختلفی از سلاح‌ها دسترسی دارید که مبارزه در Subsistence را جذاب می‌کند.

در ادامه بازی کوچک Snake vs.Monkey در MGS۳، مراحل جدیدی را در این بازی کوچک جانبی در Subsistence مشاهده می‌کنید که مثلا باید به دستگیری میمون‌ها بپردازید. منوی جدیدی به نام Secret Theater یا نمایش مخفی نیز تعبیه شده که می‌توانید در آن دموهای جالب و البته بامزه‌ای را از جنبه‌های مختلف بازی مشاهده کنید.

MGS۳: Subsistence دارای دو نسخه متفاوت است. نسخه محدود (Limited Edition) که به سختی در بازار پیدا می‌شود شامل یک دیسک اضافی و یک فیلم سه ساعت و نیمه از صحنه‌های MGS۳ به نام Existence است. نسخه استاندارد (Standard Edition) دیسک سوم اضافی را همراه ندارد اما در واقع چیز زیادی را از دست نخواهید داد.

MGS۳: subsistence چنان جذاب و هیجان‌انگیز است که هر طرفدار سبک اکشن و ماجراجویانه‌ای ‌را فقط برای لذت بردن از این بازی وادار به خرید PS۲ می‌کند.

ـ سازنده: Kojima Production

ـ ناشر: Konami

ـ تاریخ انتشار:۱۴ مه ۲۰۰۶

ـ ژانر: Modern Action Adventure

ـ تعداد بازیکن: تک‌نفره، بازی online ۸نفره