پنجشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۳۹۹ / 4 June, 2020
فقیر
۳۳ ساعت قبل / فقیرترین کشورهای جهان
فقیرترین کشورهای دنیا را بشناسید
به گزارش خبر آنلاین، ثروت جهانی درطی سال های اخیر رشد بی سابقه ای را تجربه کرده است ولی این ثروت به طور مساوی بین تمام کشورها تقسیم نمی شود به عنوان مثال کشورهای آمریکا شمالی که کم تر از ۵ درصد جمعیت کره زمین در آنجا زندگی می کنند بیشتر از یک چهارم تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص داده اند و این اتفاق در حالی میافتد که ۲۵ درصد جمعیت دنیا در کشورهای جنوب آسیا ساکن هستند اما تولید ناخالص آنها کم تر از ۴ درصد است.
خلاق در فحش، فقیر در ایدۀ پساکرونایی!
۴۲ ساعت قبل
خلاق در فحش، فقیر در ایدۀ پساکرونایی!
اینکه فقر احمق می‌کند یا نمی‌کند می‌تواند دست‌مایۀ بحث‌های طولانی در دانشکده‌های اقتصاد شود اما چرا این‌ همه در زمینۀ خلق ایده‌های تازه در حوزۀ فوتبال دست‌مان خالی است؟
رضایی: راه حل مشکلات اقتصادی تعامل با دولت است
۲ روز قبل / وحدت و همدلی / مجلس یازدهم
رضایی: راه حل مشکلات اقتصادی تعامل با دولت است
نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مقام معظم رهبری از وضعیت عدالت اقتصادی گله‌مند هستند. فاصله بین فقیر و غنی آسیب‌های زیادی را به وجود آورده است. از بین بردن این فاصله و حل مشکلات از مسیر تعامل با دولت می‌گذرد.
فشار غرب برای آزادی شاهزاده دربند ریاض
۲ روز قبل
فشار غرب برای آزادی شاهزاده دربند ریاض
تلاش ۲ میلیون دلاری لابی‌های آمریکا و دادخواست‌های قانون‌گذاران اروپایی ریاض را برای آزادی یک شاهزاده که دو سال است در پی تشدید سرکوبگری از سوی دولت عربستان، بدون اتهام در حبس است، تحت فشار قرار داده است. به گزارش روزنامه ترکیه‌ای «دیلی صاباح»، بازداشت شاهزاده «سلمان بن عبدالعزیز» و پدرش از ژانویه سال ۲۰۱۸ بخشی از تلاش‌های سرکوبگرایانه تحت حکومت ولیعهد سعودی است که نه تنها رقبای سیاسی را درو کرده بلکه افرادی را که چالش آشکاری برای قدرت او به حساب نمی‌آیند را هم شامل شده است. بازی خطرناک قدرت در پادشاهی عربستان، اعضای خانواده «سعد الجبری»، دستیار سابق یک شاهزاده بازداشتی دیگر و مقام ارشد اطلاعاتی سابق را هم که به کانادا فرار کرده …
ساخت صحن حضرت زینب (س) با طرح حاج قاسم سلیمانی
۲ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / عتبات عالیات / صحن حضرت زینب (س) / موکب داران اربعین
ساخت صحن حضرت زینب (س) با طرح حاج قاسم سلیمانی
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان قزوین گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی رئیس هیئت‌امنا ستاد بازسازی عتبات عالیات بود، این شهید بزرگوار دغدغه توسعه و بهسازی حرمین شریف را در عراق و سوریه داشت از این رو طرح هر ایرانی کمک ۵۰۰۰ تومانی را مطرح کرده بود که فقیر و غنی می‌توانند برای ساخت صحن حضرت زینب(س) در شهر کربلا مشارکت داشته باشند.
۲ روز قبل / منطقه آزاد / فقر / آبادان
(تصاویر) لبه تیز ثروت و فقر!
مناطق آزاد سالهاست که به دلیل افزایش درآمد مناطق محروم راه اندازی شده اند، این روز‌ها این مناطق بیشتر شبیه به تابلو‌هایی برای نمایش طبقات مختلف جامعه هستند. افزایش واردات حتی در قالب اجناس قاچاق به جای رشد صادرات تولیدی کشور، باعث تفاضل دو طبقه مرفه و فقیر جامعه که قاب تصویر به بیان آن‌ها پرداخته است. تفاوت طبقات اجتماعی از مهم‌ترین چالش‌های این مناطق است که آزار دهنده بوده و زندگی افراد بومی را تحت تاثیر قرار داده است. پاساژ‌هایی که توسط سرمایه گذاران کلان ساخته شده و برای اشتغال سهمی به افراد بومی نداده است!
همه گیری ویروس کرونا بیشترین آسیب را به اقتصادهای فقیر زده است
۳ روز قبل
همه گیری ویروس کرونا بیشترین آسیب را به اقتصادهای فقیر زده است
کشورهای فقیری که به شدت وابسته به گردشگری، کمکهای نقدی، واردات غذا یا صادرات مواد خام بوده اند، در شرایط رکود اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا با شرایط وحشتناکی روبرو هستند نمی توانند از خود حفاظت کنند.
حدود ۸۶ میلیون کودک در معرض خطر «فقر»
۳ روز قبل / فقر / کودک / کرونا در جهان
حدود ۸۶ میلیون کودک در معرض خطر «فقر»
به گزارش سایت خبری فرانسه ۲۴، طبق یک مطالعه مشترک توسط سازمان‌های غیردولتی Save the Children و Unicef، به دلیل عواقب اقتصادی همه گیری ویروس کرونا، تعداد کودکانی که در خانواده‌های فقیر زندگی می‌کنند می تواند ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
۳ روز قبل / امور اقتصادی و دارایی / خانواده / رفاه اجتماعی / فقیر / نمایندگان مجلس
تصویب اساسنامه سازمان تامین خدمات رفاهی
خرداد سال 1354 و در جریان مجلس بیست و چهارم شورای ملی، نمایندگان مجلس اساسنامه سازمان تامین خدمات رفاهی را تصویب کردند.
افزایش جمعیت 60میلیون فقرا
۴ روز قبل
افزایش جمعیت 60میلیون فقرا
نیویورک: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که  «چنانچه اکنون وارد عمل نشویم، همه‌گیری ویروس کرونا باعث ویرانی و رنج غیرقابل تصوری در سراسر جهان خواهد شد.» به گزارش یورونیوز، به گفته وی «یک گرسنگی و قحطی تاریخی روی خواهد داد و ۶۰ میلیون نفر دیگر نیز به جمعیت شدیدا فقیر جهان اضافه خواهند شد که نیمی از آنها را نیروی کار جهانی تشکیل می‌دهند.»   
یادداشت اختصاصی: فشارهای اقتصادی بر مردم عربستان و خطر بروز نارضایتی‌های اجتماعی
۴ روز قبل
یادداشت اختصاصی: فشارهای اقتصادی بر مردم عربستان و خطر بروز نارضایتی‌های اجتماعی
دکتر «حصه الماضی» فعال حقوق بشر عربستانی با اشاره به وضعیت اقتصادی و افزایش بدهی این کشور درباره اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی و فشار بیشتر بر اقشار فقیر مردم و خطر بروز نارضایتی‌های اجتماعی در این کشور هشدار داد.
۵ روز قبل
کووید 19 جهان را تکان می‌دهد
کتاب «عالمگیر» با عنوان فرعی «کووید ۱۹ جهان را تکان می‌دهد» نوشته اسلاوی ژیژک با ترجمه هوشمند دهقان در انتشارات صدای معاصر منتشر شد. در معرفی این کتاب آمده است: کتاب «عالمگیر» در حقیقت درک و دریافت اسلاوی ژیژک فیلسوف معروف اروپا از بحران کروناست و اهمیت و امتیاز اساسی آن در این است که برخلاف پاره‌ای از آثار او، به زبانی ساده و روان نوشته شده است. ژیژک فصل اول «عالمگیر» را با نقل قولی از انجیل شروع می‌کند؛ آن‌جا که عیسی مسیح پس از رستاخیزش به مریم مجدلیه می‌گوید: مرا لمس مکن (انجیل یوحنا، باب ۲۰، آیه ۱۷).  مسیح پس از رستاخیزش به پیروان خود می‌گوید: مرا لمس کنید، در عوض، دیگران را با محبت نوازش کنید و با آنان به …
۵ روز قبل
امنیت غذایی در پساکرونا
 ‏  [عبدالحسین طوطیایی   |پژوهشگر کشاورزی] اپیدمی  کرونا  تنها در کمتر از  پنج ماه  بر  بسیاری از مناسبات جامعه بشری و حتی جامعه زیستی  اثر گذاشته  است.  اثراتی که بی‌اغراق باید باور داشت  که جهان  دگرگون‌شده پساکرونا هرگز در امتداد گذشته به راه خود ادامه نخواهد داد. در این دگرگونی البته کشورهایی که هوشمندانه مدیریت خود را متناسب با الزامات جدید سامان می‌دهند، از این غربال تکاملی سربلند بیرون می‌آیند. ازجمله راهبرد‌های مدیریتی که  دولت‌ها  در این مرحله گذار باید به آن بیشتر عنایت کنند، حفظ پایداری امنیت غذایی  و نهایتا حکمرانی غذایی به مثابه  اصلی‌ترین وظایف‌شان …
فاصله ۱۸۰ برابری درآمد ثروتمند و فقیر در ایران!
۱۳۹۹/۰۳/۰۸ / فاصله طبقاتی / احسان خاندوزی
فاصله ۱۸۰ برابری درآمد ثروتمند و فقیر در ایران!
احسان خاندوزی، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: درآمد سرانه ایرانی‌‌ها در 8 سال گذشته 2.5 میلیون تومان کم شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کرونا خط فقر را جابه‌جا می‌کند
[شهروند] از زمانی که ویروس کرونا در ووهان چین خود را نشان داد و مردم و دولت این کشور را درگیر کرد، هر روز ابعاد مختلفی از این همه‌گیری جهانی خود را نشان می‌دهد. زندگی بسیاری از مردم در نقاط مختلف جهان متأثر از این بیماری دگرگون شد و حتی در نقاطی که این بیماری تبدیل به بحران نشد، تأثیراتش بر ابعاد اجتماعی و اقتصادی نمایان شد. شاید بتوان گفت امروز تأثیرات اجتماعی و اقتصادی این بیماری بیش از چالش‌های درمان آن اهمیت پیدا کرده ‌است. این بیماری بیش از آنچه در ابتدا تصور می‌شد طبقاتی رفتار کرد و زندگی گروه‌های آسیب‌پذیر را در معرض خطر قرار داد. اکنون پژوهش‌های جهانی می‌گوید ممکن است بیش از نیمی از مردم جهان به دلیل تأثیرات این بیماری فقیر شوند. فقر و کرونا …
بلو هوریزونته از فراز آسمان
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بلو هوریزونته از فراز آسمان
«بلو هوریزونته / Belo Horizonte» به معنی «افق زیبا» سومین شهر بزرگ برزیل و مرکز ایالت میناس گرایس است. شهر بلو هوریزونته در منطقه جنوب خاوری برزیل واقع شده‌است. شهر بلو هوریزونته را در زبان عوام بئاگا (Beagá) می‌نامند که نام پرتغالی حروف اول دو واژه نام این شهر یعنی BH است این شهر از چند محله مرفه‌نشین و متوسط و سیصد محله فقیرنشین و آلونک‌نشین تشکیل شده‌است. شمار محلات حاشیه‌نشیان فقیر هم‌چنان رو به افزایش است و در تپه‌های پیرامون شهر رو به بالا ساخته می‌شود. بلور هوریزنته را از فراز آسمان تماشا می‌کنید.
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / فقر ذهنی
فقر ذهنی چیست و چگونه از آن خلاص شویم؟
به گزارش ایسنا، سواد زندگی نوشت: «هیچ فقری بدتر از فقر ذهنی نیست. انسانی که از نظر ذهنی فقیر است، احساس بی‌ارزشی می‌کند. او ترسو و منفعل است. از اظهار نظر می‌ترسد، از پذیرش مسئولیت، از ریسک کردن و به دنبال پاسخ بودن هراسناک است و کلاً ترجیح می‌دهد گوسفندی میان گله باشد تا بتواند از مزایای همگن بودن بهره ببرد. شاید شما در پیرامون خود چنین افرادی را بشناسید. کسانی که مدام خود را قربانی می‌دانند و دنبال جلب ترحم دیگران هستند. این افراد ممکن است از لحاظ مالی وضع خوبی داشته باشند ولی مدام از بی‌پولی و از نداشتن می‌نالند و به خوشی‌های سادهٔ دیگران حسادت می‌کنند و از آن در رنجند. این‌ها دچار فقر ذهنی هستند.
با دوری از این ۵ عادت از فقر ذهنی رها شویم
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
با دوری از این ۵ عادت از فقر ذهنی رها شویم
عادت‌هایی که ذهن ما را فقیر می‌کنند با نگرش ما به زندگی ارتباط بسیاری دارند. یک ذهن فقیر نمی‌تواند فراتر از ظواهر زندگی را ببیند. برای این افراد همه‌ چیز در منفعت‌های کوچک آنها خلاصه می‌شود و طبعاً دیگران را نیز بر همین اساس قضاوت می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / امام موسی صدر / پرداخت زکات
نگاه متفاوت امام موسی صدر به زکات
کتاب «ادیان در خدمت انسان» که چاپ چهارم آن سال ۱۳۹۵ از سوی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر منتشر شده، تفرج در قلمروی اندیشۀ این رهبر شیعی را ممکن کرده است. یکی از بخش‌های این کتاب به زکات فطر (صفحۀ ۳۶۰ تا ۳۶۵) اختصاص دارد و در آن نقل‌شده که امام موسی صدر پس از قرائت آیه‌ای از سورۀ اعلی که در رکعت اول نماز عید فطر هم خوانده می‌شود، خطاب به نمازگزاران می‌گوید: «انسانی که خدا می‌خواهد، انسانی که خدا از او خشنود است، انسانی که اسلام می‌خواهد تربیت کند و انسانی که اسلام برای او آمده است، کسی است که وقتی در جامعه رنج‌دیده و گرسنه و فقیر وجود داشته باشد احساس شادی نمی‌کند.
جای مطمئن همیشگی برای پرداخت فطریه: در نجات جان بیماران فقیر مبتلا به سرطان سهیم می شویم (+لینک فطریه آنلاین)
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
جای مطمئن همیشگی برای پرداخت فطریه: در نجات جان بیماران فقیر مبتلا به سرطان سهیم می شویم (+لینک فطریه آنلاین)
عصر ایران با بررسی عملکرد و نیز بازدید میدانی از آن، انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان را تایید می کند.
چرا نباید فطریه را به فقیری داد که گناهکار است؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / ماه رمضان / آیت‌الله مکارم شیرازی / امام خمینی / نوری همدانی / شیعیان / ماه مبارک رمضان / عید فطر / فطریه
چرا نباید فطریه را به فقیری داد که گناهکار است؟
اگر کسی در شب عید فطر خرجی یک سال را ندارد اما شاغل است و هرماه درآمدی دارد، فقیر محسوب نمی‌شود؛ اما کسی که بیکار است و به اندازه خرجی یک سال آینده‌اش دارایی ندارد، فقیر شمرده می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۰۳
دولت‌های نفتی فقیر در معرض خطر ورشکستگی
برخی از فقیرترین کشورهای تولیدکننده نفت در جهان به دلیل سقوط قیمت نفت، در بازپرداخت میلیاردها دلار وام‌هایی که از شرکت‌های بازرگانی کالا تحت توافق نفت در برابر پول دریافت کرده‌اند، تاخیر پیدا کرده‌اند که ممکن است آنها را در معرض ورشکستگی قرار دهد. در توافق‌های پیش‌پرداخت، شرکت‌های بازرگانی از قبل به یک کشور پول می‌دهند و در قبال وام خود، نفت دریافت می‌کنند. این شیوه به‌عنوان راهی برای تامین منابع در میان برخی کشورهای آفریقا و خاورمیانه مرسوم بوده است.
دعا پای سفره افطار در واپسین غروب‌های رمضان
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
دعا پای سفره افطار در واپسین غروب‌های رمضان
حضرت محمد (ص) فرمود: «هر بنده روزه‌‏دارى که دشنام داده شود در مقابل آن گوید درود خدا بر تو من روزه هستم مگر اینکه خداوند تبارک و تعالى گوید بنده روزه‏‌دار من به من پناه آورده، او را از آتش جهنم پناه داده و وارد بهشت کنید». امام صادق (ع) فرمود: «خداوند روزه را واجب کرد تا ثروتمند و فقیر یکسان باشند.».
نقش فقر فرهنگ و اقتصاد در فروش نوزادان
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / فروش نوزادان / فقر
نقش فقر فرهنگ و اقتصاد در فروش نوزادان
در همه جای دنیا دولت‌ها از خانواده‌های فقیر حمایت می‌کنند. متأسفانه زیرساخت‌های فرهنگی کشور ما همپای زیرساخت‌های اقتصادی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست اگر کودکی از شیرخوارگاه وارد یک خانواده شود نگاه فامیل به این کودک شکل دیگری است و این شیوه رفتار حتی تا بزرگسالی او ادامه دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
ترامپ در دوراهی کاخ سفید و زندان!
محمدرضا ستاریبا نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا که قرار است در آبان ماه امسال برگزار شد، دعواهای سیاسی میان دونالد ترامپ و دموکرات‌ها اوج گرفته است. از انتقادات گسترده به نحوه مواجهه دولت با ویروس کرونا تا اقداماتی نظیر اخراج بازرس کل وزارت خارجه که اخیراً صورت گرفته و دموکرات‌های کنگره آن را کاملاً غیر قانونی می‌دانند، علاوه بر شکاف سیاسی، کار را به جایی رسانده که اکنون دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا یعنی ترامپ و بایدن یکدیگر را تهدید به زندانی شدن می‌کنند.هرچند اختلافات سیاسی در داخل آمریکا پس از روی کار آمدن ترامپ به امری عادی و روزمره در این کشور تبدیل شده و حتی رئیس‌جمهوری را تا استیضاح نیز پیش برده است، اما اکنون شواهد گویای تشدید این واگرایی‌هاست. ترامپ اخیراً از گزینه …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
هنر یا خرابکاری؟ مسأله این است!
[شهروند] نیویورک و ‌هاوانا ندارد، یک شهر هر چقدر ثروتمند یا فقیر باشد، بالاخره جایی روی یک دیوار گرافیتی دیده می‌شود. گرافیتی‌ها آن‌قدر رایج شده‌اند که گاهی اوقات متوجه‌شان نمی‌شویم. 1- سالانه یک تا 3 دلار از مالیات هر شهروند هزینه می‌شود تا گرافیتی‌ها از دیوار شهرها پاک شود! 2- کلمه گرافیتی ریشه‌ای یونانی و ایتالیایی دارد. کلمه‌ «گرافین» به یونانی یعنی «نوشتن» و کلمه «گرافیتو» به ایتالیایی می‌شود «خراش»! 3- در لس‌آنجلس سالانه بیش از 30‌میلیون فوت مربع گرافیتی از روی دیوار پاک می‌شود! 4- بسیاری از هنرمندانی که گرافیتی می‌کشند، ناشناس می‌مانند تا هم هویت‌شان …
هزاران شهروند گرسنه در مادرید برای غذا صف بستند
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / کرونا در جهان / اسپانیا / گرسنگی / بیکاری / کروناویروس
هزاران شهروند گرسنه در مادرید برای غذا صف بستند
همزمان با لغو تدریجی قرنطینه خانگی در اسپانیا، اقشار فقیر این کشور که از بحران کرونا و رکود اقتصادی آسیب زیادی دیده‌اند اکنون به دنبال غذا برای سیر کردن شکم خود هستند.
آمریکایی ها نمی خواهند به کشورهای فقیر واکسن کروناویروس بدهند
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
آمریکایی ها نمی خواهند به کشورهای فقیر واکسن کروناویروس بدهند
آمریکا در این اندیشه است که به کشورهای فقیر در مقابله با کروناویروس کمک نکند.
۳ استفتاء جدید رهبر انقلاب دربارۀ زکات فطره/ آیا می‌توان "زکات فطره" را برای فقیر کارت به کارت کرد؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / امام خامنه‌ای / ماه مبارک رمضان
۳ استفتاء جدید رهبر انقلاب دربارۀ زکات فطره/ آیا می‌توان "زکات فطره" را برای فقیر کارت به کارت کرد؟
رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره موضوع زکات و فطره پاسخ فرمودند.
توزیع غذا توسط باند‌های خلافکار
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
توزیع غذا توسط باند‌های خلافکار
کیپ‌تاون: یک کشیش در آفریقای جنوبی، از کمک باندهای خلافکار برای توزیع مواد غذایی در یک منطقه فقیر و پرخشونت پایتخت بهره گرفته تا در شرایط قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا، به خانواده‌ها غذا برساند. یک مرد ۳۵ساله که عضو یکی از باندهاست می‌گوید: در وضعیت عادی باندهای دیگر اگر او را در این منطقه ببینند به روی او شلیک می‌کنند اما در وضعیت فعلی او و اعضای باندهای دیگر در حال پخش نان، آرد و سبزیجات به خانواده‌های فقیر هستند.
(تصاویر) کمک یک کشیش از باندهای خلافکار برای توزیع مواد غذایی!
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / خلافکاران / آفریقای جنوبی / کیپ تاون / رابین هود / ویروس کرونا / کروناویروس
(تصاویر) کمک یک کشیش از باندهای خلافکار برای توزیع مواد غذایی!
در یک منطقه فقیر و پرخشونت کیپ تاون آفریقای جنوبی باندهای تبهکار به کمک خانواده های فقیر آمده اند و به نظر می رسد که از ایفای نقش رابین هود مدرن لذت می برند.
روایت‌های شگفت‌انگیز از شیوع وبا در تهران
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
روایت‌های شگفت‌انگیز از شیوع وبا در تهران
«بیشتر از یکصد سال پیش زمانی که وبا به تهران رسید ضربه کور بر فقیر و غنی به یکسان فرود آمد؛ همه آنها که باغی خارج از شهر داشتند و همه کسانی که می‌توانستند زیر سقفی کرباسی در بیابان پناه بگیرند از دروازه‌های شمالی به خارج از شهر هجوم بردند. راه‌های منتهی به کوهستان‌ها از جمعیت مهاجر پر بود.
با مردم
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
با مردم
اضافه حقوق بازنشستگان به پایان فصل رسید به‌زودی وارد آخرین‌ماه بهار در سال جدید می‌شویم؛ ولی هنوز از واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید خبری نیست! با این حقوق ناچیز و این وضع گرانی، فشار بسیار زیادی به این قشر وارد شده و خانواده‌های متوسط و معمولی بازنشسته تبدیل به فقیر شده‌اند؛ درحالی‌که نه شغل دیگری دارند و نه خیلی از این اقشار توان کار کردن. اعتمادی از تهران فشار بسیار پایین گاز در زاهدان و زابل پروژه‌های گازرسانی در سیستان و بلوچستان هر روز در راس خبرهای استانی است، درحالی‌که …
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
صندوق بین‌المللی پول: کرونا چگونه افراد فقیر را فقیرتر می‌کند؟
مطالعه جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد بعد از هر دوره پاندمی یا همه‌گیری بیماری، ضریب جینی 5/ 1 درصد افزایش می‌یابد. نرخ اشتغال افرادی با تحصیلات بالا تغییر چندانی نمی‌کند اما افراد با تحصیلات پایین آسیب سنگینی می‌بینند. بحران کووید-۱۹ اکنون به‌عنوان بزرگ‌ترین فاجعه اقتصادی جهان از زمان رکود بزرگ در سال ۱۹۳۰ شناخته می‌شود.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
استخوان در دست جذامی
«چگونه توصیف کنم سر منزلی را که ابتدای آن سختی و مشقت است و پایان آن فنا و نیستی؛ در حلال آن حساب است و در حرامش عقاب؛ ثروتمندش فریب می‌خورد و فقیر و گدایش محزون می‌گردد. چه بسیار کسانی که به دنبالش بدوند و به آن نرسند و چه ‏بسیار کسانی که رهایش سازند و به آنها روی آورد. هر کس با چشم بصیرت و عبرت به ‏آن بنگرد به او بصیرت و بینایی بخشد؟ و آن کس که چشمش به دنبال آن باشد و فریفته آن گردد از دیدن حقایق نابینایش کند!» نگاه امام علی(ع) به دنیا در بیان و عمل، نگاهی دوگانه است؛ از یک سو جملات و عبارات متعددی در مذمت و نکوهش دنیا و وابستگی به آن از حضرت نقل شده و از سوی دیگر بیاناتی نیز در ارزش و اهمیت دنیا دارد و با کسانی که دنیا را نکوهش می‌کنند سرزنش می‌کند. …
شعر دینی در یک دایره بسته
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / شعر علوی / شهادت حضرت علی / محمدرضا روزبه
شعر دینی در یک دایره بسته
محمدرضا روزبه از سیر شعر دینی در یک دایره بسته می‌گوید و معتقد است شعر فارسی در بهره‌گیری از مضامین «نهج‌البلاغه» فقیر است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
مجموعه «سواد مالی» منتشر شد
۲۷ جلد از مجموعه آموزش سواد مالی سطح دو از سوی نشر قدیانی وارد بازار نشر شد.به گزارش مهر، ۲۷ جلد از مجموعه آموزش سواد مالی سطح دو از سوی نشر قدیانی با همکاری آکادمی هوش مالی منتشر و روانه بازار کتاب شد.اگر به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم نگاهی بیندازید، افراد تحصیلکرده فقیر زیادی را خواهید دید. این مسئله به این معنی است که تحصیلات به تنهایی نمی‌تواند آینده مالی کودکان را تامین کند. عادت‌ها مالی و هوش مالی هر فرد در سنین پایین پایه‌ریزی می‌شود. هوش مالی مسئله‌ای است که در طول زندگی با یک فرد همراه است و در موفقیت و یا عدم موفقیت مالی او بیشترین سهم را خواهد داشت.خوشبختانه هوش مالی از طریق آموزش قابل ارتقا است. چه بهتر که این آموزش‌ها از سنین کودکی آغاز شوند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. …
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
پادشاهی
[بردیا برجسته‌نژاد] اوایل قرن هفدهم میلادی، چند‌سال پس از تهاجم مرگبار ژاپن به کره، بیماری عجیب و ناشناخته‌ای بین مردم کشور کره رواج پیدا ‏کرد. بیماری مرموزی که به سبب آن مرده‌ها زنده شده و تبدیل به هیولاهای وحشتناکی می‌شوند. مرگ به سرعت، تمام کشور ‏مخصوصاً قشر فقیر جامعه را در بر می‌گیرد و در این میان شاهزاده‌ دربار امپراتوری که جانش به دلیل توطئه خائنان ‏برای تصاحب پادشاهی به خطر افتاده، به مبارزه با گسترش این اپیدمی برمی‌خیزد‎.‎ این خلاصه‌ کوتاهی از سریال «پادشاهی» محصول کشور کره‌جنوبی است. سریالی جذاب و خوش‌ساخت که از همان ابتدا ‏معادلات ذهنی ما را نسبت به زامبی‌ها بر هم ‌می‌زند. عادت …
طلاق با کودکان شما چه می‌کند
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / طلاق / عوارض طلاق / کودکان / آثارمنفی طلاق برکودکان / پارسی خبر
طلاق با کودکان شما چه می‌کند
اهمیت زیادی دارد که والدین از میزان تأثیرات طلاق بر روی کودکان درک روشنی داشته باشند تا بتوانند از تأثیرات منفی آن بکاهند.این نکات را از یاد نبرید:۱) تأثیرات طلاق بر روی کودکان تأثیرات بالقوه‌ای هستند.۲) این تأثیرات در گروه‌های مختلف سنی کودکان متفاوت است.۳) میزان این تأثیرات به عوامل زیادی بستگی دارد که تقریبا تمام آن‌ها در کنترل شما هستند.طلاق چه تأثیراتی بر روی کودکان می‌گذارد؟▪ احساس ناامنی و هراس از آینده:طلاق غالبا احساس امنیت کودکان را کاهش داده و آن‌ها را نسبت به آینده نگران می‌کند. به عنوان مثال: «آیا ما فقیر می‌شویم؟»، «آیا به حد کافی غذا خواهیم داشت؟» «آیا باید به یک مدرسه جدید برویم؟»، «آیا می‌توانم دوستانم را ببینم؟»▪ ترس از ترک شدن:پس ازطلاق کودک متوجه می‌شود که یکی از والدین دیگر …
هشدار یونیسف درباره امکان مرگ روزانه 6 هزار کودک بر اثر کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / ویروس کرونا
هشدار یونیسف درباره امکان مرگ روزانه 6 هزار کودک بر اثر کرونا
مبارزه با نوع جدید ویروس کرونا و بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در کشورهای فقیر می‌تواند به صورت غیرمسقیم اثرات بسیار مخربی چون مرگ کودکان را به همراه داشته باشد.
هشدار برنامه جهانی غذا نسبت به افزایش نرخ کالاها در یمن
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / بحرین / سودان / سازمان ملل متحد / یمن / چین / کویت / ایالات متحده آمریکا / برنامه جهانی غذا / رژیم صهیونیستی / صنعا
هشدار برنامه جهانی غذا نسبت به افزایش نرخ کالاها در یمن
تهران – ایرنا – برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد که به دلیل احتمال شیوع ویروس کرونا نرخ کالا از جمله مواد غذایی در یمن افزایش یافته است و همین موضوع مردم فقیر این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
نمایندگان پارلمان‌های جهان خواستار بخشش بدهی کشورهای فقیر شدند
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
نمایندگان پارلمان‌های جهان خواستار بخشش بدهی کشورهای فقیر شدند
بیش از 300 قانونگذار از سراسر جهان امروز (چهارشنبه) از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی خواستند تا بدهی کشورهای فقیر و در حال توسعه را در پاسخ به بیماری همه گیر کرونا ببخشند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
تاثیرات ویروس کرونا در خاورمیانه
ویروس کرونا می‌تواند، ضربه بزرگی به اقتصاد بیمار این کشور بزند. معترضین معتقدند اگر در گذشته لبنان، سوییس خاورمیانه بود اما امروز لبنان به ونزوئلای خاورمیانه تبدیل شده است. عربستان| تاکنون بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور را کارگران خارجی از آسیای جنوبی یا پاکستان و مصر که در اماکنی با تراکم زیاد با هم زندگی می‌کنند، تشکیل می‌دهند. ضمنا آنها را هم در آنجاها در قرنطینه قرار داده تا مبادا این ویروس به مردم بومی سرایت کند. رسیدگی پزشکی به آنها هم کافی نیست. خاندان سلطنتی هم واکنش وحشت‌زده‌ای به این ویروس نشان داده است. ویروس کرونا برای این کشور مانند یک فاجعه است. پروژه توسعه اقتصادی این کشور موسوم به پروژه 2030 به خاطر سقوط قیمت نفت دیگر امکان اجرایی شدن ندارد. …
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
دستگیری و همدلی در سیره امام علی(ع)
[محمدبانیانی- پژوهشگردینی] در پس هر حادثه و بحرانی، مشکلات فراوانی به بار می‌آید که از جمله‌ ناگوارترین این مسائل، صدمات اقتصادی است. این مشکلات، قطعا با همدلی مردم و همیاری مسئولان جامعه، قابل حل است اما این همدلی و همیاری چگونه باید باشد؟ بدون شک، بهترین الگوی زندگی مومنانه ما مسلمانان، پیشوایان دینی‌اند و در این میان، امام علی(ع) جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی از نقاط پر رنگ در سیره‌ ایشان، توجه فوق‌العاده به مسأله فقر و مشکلات اقتصادی جامعه مسلمان است. فقر و تنگدستی یکی از بدترین مشکلات اجتماعی است و امام علی(ع) درباره آن به فرزندشان می‌فرمایند: «فرزندم! من از اینکه روزی فقیر و تهیدست شوی می‌ترسم. از فقر به خدا پناه ببر، چرا که فقر، دین انسان را ناقص …
اندیشکده| رند: باید طرحی برای دنیای پسا واکسن کرونا آماده کرد
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / ویروس کرونا / اندیشکده
اندیشکده| رند: باید طرحی برای دنیای پسا واکسن کرونا آماده کرد
یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به قابلیت بالای شیوع ویروس کرونا که فقیر و غنی نمی‌شناسد و هزینه بالای تولید واکسن آن، نوشت که برای ایمنی جمعی، باید همه در ساخت آن مشارکت و دسترسی جهانی به واکسن بدون قید و شرط باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
طرح مقابله با سوداگری مسکن پس از 2 سال تلاش همچنان در مجلس خاک می خورد
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی خواستار حمایت منتخبان مجلس یازدهم از طرح مقابله با سوداگری مسکن شد و گفت: دو سال برای این طرح تلاش شد اما با وجود تصویب در کمیسیون اقتصادی به صحن نرسید؛ این طرح فاصله فقیر و غنی را کاهش می دهد.
طالبان مسیر کمک‌های بشردوستانه از ترکمنستان را قطع کرد!
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
طالبان مسیر کمک‌های بشردوستانه از ترکمنستان را قطع کرد!
نقیب‌الله فایق، والی ولایت فاریاب  که طی یک مدت یک هفته گذشته، جنگجویان طالبان اجازه عبور کاروان کمک‌های بشردوستانه به شهر میمنه، مرکز اداری استان فاریاب در شمال افغانستان را نمی‌دهند. خبرگزرای کراسنایا ویسنا روسیه در گزارشی از کابل به نقل از فایک اعلام کرد که کاروان کمک‌های بشردوستانه ترکمنستان در شهرستان تگاب مسدود شده است و احتمالاً از دست رفته است، زیرا هشت روز است که طالبان گذرگاه آقینه را سد کرده‌اند. والی فاریاب این اقدام را جنایت بشری توصیف کرده و با اعلام اینکه این کمک های بشردوستانه شامل 35 تن گوجه فرنگی، ۲۰ تن سبزیجات، ۲۰ تن هویج، ۸ تن شیرینی و شکلات، ۱۲ تن نوشابه، ۳۵ تن بادمجان رومی،  و ۱۶۱۸ جعبه تخم مرغ می شود تاکید کرد که به احتمال زیاد این محموله …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
خط قرمز دولت عدم استفاده از منابع بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه است
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت جایگاه نظام بانکی و به ویژه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اقتصاد کشور گفت: بانک مرکزی نقش محوری و تعیین کننده در برنامه‌های اقتصادی کشور دارد و مدیران این بانک در جلسات تصمیم گیری و سیاست گذاری‌های اقتصادی حضوری موثر دارند.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه با اعضای هیئت عامل بانک مرکزی و مسئولان نظام بانکی کشور با تبریک میلاد امام حسن مجتبی‏(ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگان در ماه مبارک رمضان، درگذشت رحیمی انارکی مدیرعامل فقید بانک مسکن و ۸۰ نفر از کارکنان خدوم نظام بانکی کشور به دلیل ابتلا به بیماری کرونا را به خانواده‏های آنان تسلیت گفت.جهانگیری شرایط پیش رو را شرایطی خطیر توصیف و تصریح کرد: امروز با پدیده بیماری کرونا که پدیده ای جهانی …
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
همگرایی محتاطانه
ویل دورانت در مقدمه کتاب «لذات فلسفه» خود ذیل دعوت همسر و دخترش در پانزدهم نوامبر سال ١٩٥٩ می‌نویسد: «امروز دوباره عصر سقراط است. زندگی اخلاقی ما با انحلال عادات و عقاید قدیم در معرض تهدید است.زندگی عقلانی ما در سرعت و گسترش و اعمال و اندیشه‌های ما تازه در مرحله آزمایش قرار دارد. وسعت و پیچیدگی و تنوع تغییرات زمان ما بی‌سابقه و همه‌چیز در اطراف ما دگرگون می‌شود از روابط خصوصی تا تکان‌های سختی که روح ما را از جهان وهم و خیال پایین می‌آورد»! این سخنان مربوط به شصت و یک سال پیش است در حالی که اگر تاریخ آن را در نظر نگیریم گویی همین امروز بنا بر مقتضیات زمان و مکان ما بیان شده‌اند و دقیقا شرح حال وضعیتی است که بشر امروزی در آن قرار …
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
باید یک خط جدید به نام خط بقا معرفی کنن
خبرگزاری رکنا از خط فقر ۹ میلیون تومانی خبر دا‌د و همین بهانه‌ای شد تا کاربران در توییتر فارسی، هشتگ «خط فقر» را داغ و با این عدد شوخی کنند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست:  «شما یادتون نمیاد یه زمانی با همین خط فقر می‌شد پراید خرید»، «چیزی که من یادمه با این خط فقر داییم ٢٠٦ خرید»، «اعلام کردن خط فقر 9 میلیون تومنه! ‏شخصا یک پاره خط هستم»، «شخصا پرز لای دفتر بعد صحافی هستیم»، «‏+خط فقر اومده رو ۹ میلیون، ‏نباید یه خط جدید تعریف کنن برای اونایی که یک و هشتصد در میارن»، «حالا درسته اعلام کردن درآمد ۹میلیون تومن در ماه خط فقره، ولی باز خدارو شکر یارانه‌ها هست و …
چشم‌انتظار در خاک‌رفتگان
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
چشم‌انتظار در خاک‌رفتگان
«چشم انتظار در خاک‌رفتگان» نوشته میگل آنخل آستوریاس شرح مقاومت و کودتای مردم گواتمالا در برابر سردمداران مملکت‌شان است. در کتاب به‌صورت خاص روستاییان فقیر که در شرکت موز کار می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند؛ مردمی که عمری تحت شکنجه و فشار حکام ظالم زندگی کرده‌اند و زمانی ظلم به حدی می‌رسد که دیگر برای آنها قابل تحمل نیست و ماجرای داستان شکل می‌گیرد. در این رمان حجیم، صاحبان روزنامه در پول غلت می‌زنند و گلو پاره می‌کنند که زنده‌باد آزادی. اعیان‌زادگان مرفه از سر تفنن شعر می‌سرایند و نثر می‌آرایند …
آتش به جان کپرهای جنگلوک چابهار
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / آتش سوزی / جمعیت هلال احمر / فقیر / مدرسه / نفت
آتش به جان کپرهای جنگلوک چابهار
آتش‌سوزی محله کپرنشین جنگلوک چابهار باعث شد تا اندک اموال مردم فقیر ومحروم این محله در کمتر از ۲ ساعت طعمه آتش و کاملا خاکستر شود.
تداوم بحران کرونا در کشورهای فقیر، زنگ خطر برای جهان غرب
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / ویروس کرونا / سازمان ملل متحد / هراس جهانی از ویروس کرونا
تداوم بحران کرونا در کشورهای فقیر، زنگ خطر برای جهان غرب
تهران – ایرنا – کشورهای فقیر که به نظر می‌رسد به دلیل امکانا ت بهداشتی ضعیف، مدت بیشتری نسبت به سایر کشورها درگیر شیوع کرونا باشند، طولانی شدن دوره شیوع این بیماری همه‌گیر در چنین کشورهایی می‌تواند خطری جدی برای دیگران از جمله جهان غرب باشد.
نباید انتظار داشته باشیم مدیرعامل باشگاه فقیر باشد/ نصیرزاده: در لیگ برتر مدیر 300 میلیونی داریم
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / ماشین سازی تبریز / هوشنگ نصیرزاده
نباید انتظار داشته باشیم مدیرعامل باشگاه فقیر باشد/ نصیرزاده: در لیگ برتر مدیر 300 میلیونی داریم
بعد از افشاگری احمدسعادتمند درباره حقوق ماهیانه مدیرعامل سابق استقلال حالا این سوال پیش می آید که میانگین دستمزد مدیرعاملان در فوتبال ایران چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
آن کتاب مستطاب بی‌نظیر
از نوجوانی، سال‌ها بود که جسته و گریخته هر جا مطلبی با موضوع فرهنگ خوراک و آشپزی و سفره‌داری به چشمم می‌خورد جمع‌آوری می‌کردم از بعضی‌هاشان یادداشت برمی‌داشتم و کتاب‌های تاریخی را نشانه‌گذاری می‌کردم. در خاطرات قدما، هر جا به مطلبی می‌رسیدم که ذکری از غذای خورده‌شده و شرح سفره شاهانه رفته بود، علامت می‌گذاشتم. سند درباره آشپزی ایرانی بسیار اندک و محدود است. به جز چند کتاب انگشت‌شمار و مقالات و خاطرات پراکنده در سفرنامه‌ها و روزنامه‌ها چیز دیگری نیست.  کتاب معروف آشپزی آن زمان مشتی دستور غذا بود که نویسنده با اعمال سلیقه و اجتهاد، اصالت آنها را خدشه‌دار کرده و سندی کم‌ارزش به دست داده بود. از همین جنس …
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
نگرانی صنعت گلستان در خصوص تامین آب کاهش می یابد
سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان با اشاره به «سامانه انتقال و توزیع آب صنایع گلستان» گفت: نگرانی صنعت گلستان در خصوص تامین آب کاهش می یابد.محسن حسینی در جلسه بررسی مشکلات شهرک صنعتی هزارهکتاری اترک اظهارکرد: اقبال و رویکرد تاسیس صنایع بزرگ و احداث شهرک های صنعتی استان به دلایل مختلف، به منطقه غرب و شمال غربی استان تمایل دارد، در حالی که در این منطقه به دلیل وجود آبخوان های فقیر و شور امکان تامین آب مطمئن زیرزمینی وجود نداشته و از طرف دیگر سدهای استان به دلایل فنی و اقتصادی عمدتا در شرق و جنوب شرقی استان احداث شده یا در حال احداث و مطالعه هستند.حسینی افزود: اتصال منابع آبی شرق و جنوب شرق استان به صنایع در حال احداث و مطالعه مانند شهرک صنعتی اترک، پتروشیمی و سایر صنایع در دست احداث و در حال مطالعه …
پایان غم‌انگیز رشد بی‌رویه قیمت سهام
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
پایان غم‌انگیز رشد بی‌رویه قیمت سهام
این روزها بر خلاف بورس‌های جهانی که کاهش‌های سهمگین را تجربه می‌کنند، حجم بالای نقدینگی، تورم، کم سود بودن دیگر بازارها و اراده دولت دلایل رشد بی‌رویه بازار سهام ایران است. از طرفی ساز و کارهای اطمینان از متناسب بودن قیمت سهام با میزان بازدهی و ارزش ذاتی سهام در بازار سهام کشورهای فقیر و از جمله ایران مفقودند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
گزارش چند مرگ
   [زهرا مشتاق]  در روستاهای دورافتاده و مناطق محروم استان سیستان‌وبلوچستان تا جنوب و شرق کرمان تا خوزستان و هرمزگان هرساله، روستاییان زیادی به دلیل مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی می‌میرند. آمار مرگ میان کودکان بیشتر است، چون آنها کم‌بنیه‌تر هستند و سم با سرعت بیشتری در بدن کوچک و نحیف آنها پخش و آنها را دچار مرگ می‌کند. چهار تا 6 ساعت اول زمان طلایی برای نجات است. ساعت‌های طلایی که به آسانی از دست می‌رود؛ چون در این روستاهای دوردست راه وجود ندارد. نبود جاده موجب می‌شود مسیر یک‌ساعته اغلب سه تا چهارساعت طی شود. از سوی دیگر روستاییان در این مناطق، اغلب فقیر بوده و با حداقل امکانات زندگی می‌کنند و تقریبا تنها داشته آنها ممکن است یک …
درخواست سازمان ملل برای سه برابر شدن کمک مالی به کشورهای فقیر در دوره کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
درخواست سازمان ملل برای سه برابر شدن کمک مالی به کشورهای فقیر در دوره کرونا
سازمان ملل خواستار سه برابر شدت کمک‌ها به کشورهای آسیب‌پذیر برای مقابله با گسترش و تاثیرات بی‌ثبات کننده ناشی از کروناویروس شده و درخواست ۶.۷ میلیارد دلاری برای کمک به ۶۳ کشور به ویژه در آفریقا و آمریکای لاتین کرده است.
هشدار سازمان جهانی بهداشت: کرونا در سرتاسر یمن منتشر خواهد شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
هشدار سازمان جهانی بهداشت: کرونا در سرتاسر یمن منتشر خواهد شد
سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که احتمال دارد کرونا در سراسر جامعه یمن منتشر شود. سازمان جهانی بهداشت پیشتر در مورد کشور‌های فقیر و ناتوانی آن‌ها در مقابله با شیوع کرونا هشدار داده و گفته بود این مسئله می‌تواند فاجعه بیافریند. دیروز دولت نجات ملی یمن (مستقر در شهر صنعاء) اعلام کرد که اولین مورد کرونا در این شهر را ثبت کرده است.
شرح فرازهای دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / ماه مبارک رمضان / دعا و مناجات / تفکر و تامل / راه بهشت / دعای روز دوازدهم
شرح فرازهای دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان
«حرص»، یک نوع تضادّ میان روح و جسم از نظر اشباع نیازهای مادّی است، و «حریص»، به کسی می ‏گویند که به اندازه کافی جسم او در برابر نیازهای مادّی اشباع شده، اما روح او همچنان فقیر و گرسنه است...
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
عـــدد خــبــــر
یک میلیاردو۳۳۰ میلیون دلار مهاجران ایرانی در سال 2019 به کشور پول فرستادند بانک جهانی در تازه‌ترین آمار خود از حواله پول به وسیله کارگران مهاجر به خانواده‌های خود در کشورهای‌شان، میزان ارسال پول به وسیله مهاجران ایرانی به کشور در سال ۲۰۱۹ را یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار ارزیابی کرده است. بانک جهانی هفته گذشته هشدار داد که شیوع کرونا در جهان احتمالا به افت ۱۹.۷ درصدی ارسال وجوه مالی به وسیله نیروهای کار مهاجر به خانواده‌های خود منجر شود. آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد که کارگران مهاجر ایرانی بعد از پاکستان و ارمنستان بیشترین ارسال حواله پول به کشورشان را در میان کل همسایگان داشته‌اند. جزئیات آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد که حواله پول به وسیله نیروی کار مهاجر …
کرونا خطر فقر در ایران را افزایش داد/ کارگران ستون فقرات تولید هستند
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی / وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی / محمد شریعتمداری
کرونا خطر فقر در ایران را افزایش داد/ کارگران ستون فقرات تولید هستند
وزیر تعاون گفت: شیوع بیماری کرونا در جهان ۵۰۰ میلیون نفر را فقیر کرده است. خط فقر در ایران نیز با ورود این بیماری افزایش پیدا کرد.
بازگشت داعش به عراق؟!
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
بازگشت داعش به عراق؟!
عدم توانایی دولت در مبارزه با فساد گسترده، مسئله بیکاری جوانان، ناتوانی در تامین سبد‌های معیشتی از جمله آب و برق، بسیاری از عراقی‌ها را نسبت به کارکرد دولت دچار تردید کرده است و همین امر سبب فعال شدن هسته‌های داعش در مناطق فقیر و محروم از امکانات گشته است.
قرنطینه کامل در مبارزه با کرونا در هند
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
قرنطینه کامل در مبارزه با کرونا در هند
چطور کشوری با میلیارد جمعیت فقیر از عهده توقف سریع شیوع کروناویروس برآمد؟
کرونا در هائیتی، مرگ بر اثر ابتلا به بیماری و فقر
۱۳۹۹/۰۲/۱۵ / ویروس کرونا / هائیتی / ایالات متحده آمریکا / فقر / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا در هائیتی، مرگ بر اثر ابتلا به بیماری و فقر
تهران-ایرنا- پدیدار شدن اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در هائیتی مقام‌های این کشور و کارشناسان مسائل بشردوستانه را درباره نقص سیستم ایمنی مردم این کشور و احتمال بالای ابتلای آنها مضطرب کرد اما پیامدهای اقتصادی این همه‌گیری می تواند برای طبقه  فقیر هائیتی حتی کُشنده‌تر باشد.
نماینده تنکابن: حراست از منافع ملی مهمترین درس کروناست
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
نماینده تنکابن: حراست از منافع ملی مهمترین درس کروناست
نماینده مردم تنکابن در مجلس گفت: کرونا به ما یادآوری کرد که همه ما ساکنان یک کشتی هستیم و فقیر و غنی، ناخدا و مسافر فرقی ندارد. حفظ و حراست از منافع عمومی درس کرونا برای ما است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
کرونا و روز جهانی آسم
مصطفی معین؛ رییس انجمن آسم و آلرژی ایران و ریاست شورای عالی نظام پزشکی، به مناسبت روز جهانی آسم (در دوره پاندمی کرونا) با صدور پیامی به اهمیت توجه به اندام ریه در بدن انسان پرداخته است. او در این پیام تاکید کرده است: سالگرد روز جهانی آسم در سال ۱۳۹۹ با پاندمی کرونا همراه شده است که اندام ریه انسان را به عنوان اصلی‌ترین هدف مورد تهاجم و آسیب‌زایی قرار می‌دهد. هرچند با پیشرفت‌های پرشتاب علوم پزشکی و فناوری‌های تشخیصی- درمانی از جمله تولید واکسن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستانی، شیوع و تلفات عفونت‌های حاد طی یکصد سال گذشته به تدریج کاهش یافت و ریشه کن شد، اما پاندمی کنونی نشان از آغاز چالش‌های بزرگ جامعه بشری با همه‌گیری‌های  ویروسی …
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
توزیع بسته‌های کمک‌معیشتی برای آسیب‌دیدگان کرونا
 [ملیحه محمودخواه] جمعیت هلال‌احمر استان تهران بیش از 5‌هزار بسته کمک‌معیشتی آماده کرده است و توزیع این بسته‌ها میان نیازمندان مناطق محروم استان تهران از روز گذشته آغاز شد. روز شنبه مراسم نمادین بسته‌بندی و توزیع اقلام کمک‌معیشتی برای آسیب‌دیدگان کرونا در حالی در سالن 12هزار نفری آزادی برگزار شد که رئیس جمعیت هلال‌احمر در این مراسم تأکید کرد در روزهای نخست همه‌گیری کرونا قول دادیم حدود ۲۵۰‌هزار بسته معیشتی برای آسیب‌دیدگان از کرونا و ۵۰۰‌هزار بسته بهداشتی برای بیماران خاص، صعب‌العلاج و سرطانی آماده و توزیع کنیم که هم‌اکنون توزیع ۱۰۰‌هزار بسته معیشتی در سراسر کشور آغاز شده و تا به ‌حال ۴۰۰‌هزار بسته بهداشتی …
علاقه کرونا به مناطق فقیرنشین
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
علاقه کرونا به مناطق فقیرنشین
لندن: نتیجه 2تحقیق جداگانه نشان می‌دهد که ویروس جدید کرونا در محله‌های فقیرنشین بریتانیا دو برابر بیشتر از محله‌های ثروتمندان قربانی گرفته است. به گزارش یورونیوز، اداره ملی آمار بریتانیا با بررسی پرونده بیش از ۲۰‌هزار نفر از جان‌باختگان بر اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا دریافته است که میزان مرگ‌ومیر در مناطق فقیرنشین این کشور ۵۵.۱ نفر به ازای هر ۱۰۰‌هزار نفر بوده است. این در حالی است که این رقم در مناطقی که افراد فقیر کمتر در آنها سکونت دارند، تنها ۲۵.۳‌نفر به ازای هر ۱۰۰‌هزار نفر بوده است.  
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
بخشش ثروت به قصد خدمت
سعدی بزرگ، در بوستان جاویدانش، حکایتی را در باب احسان به نظمی شیرین و فاخر باز می‌گوید که مضمونش چنین است: «زنی از شوهرش که در دستگاه سلطانی خدمت می‌کرد، خواست که برود و طبق معمول از باقیمانده سفره سلطان خوراکی برای کودکان‌شان فراهم آورد. شوهر گفت که امروز را سلطان تصمیم به روزه گرفته و سفره‌ای نیست که از آن نصیبی ببریم و زن پاسخ می‌دهد که سلطان از این روزه گویی چه خواست؟/که افطار او عید طفلان ماست/ خورنده که خیرش برآید ز دست/به از صائم الدهر دنیاپرست/ مسلم کسی را بود روزه داشت/که درمانده‌ای را دهد نان چاشت.» (۱) عیان است که سعدی در این حکایت سیر کردن شکم کودکان فقیر را بالاتر و برتر از روزه داشتن می‌داند. دین هم جز این نخواسته و نیکوکاری و دستگیری …
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
ابراز نگرانی گوترش از شکاف جامعه بین‌الملل در برخورد با کرونا
دبیرکل سازمان ملل از بابت عدم وجود رهبری از سوی قدرت‌های جهانی و وجود شکاف در داخل جامعه‌ بین‌الملل در قبال مقابله با کرونا در جهان ابراز تأسف کرده و نسبت به عدم ارائه حمایت کافی از کشورهای فقیر در این بحران اظهار نگرانی کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارات آنتونی گوترش، دبیر کل سازمان ملل بعد از آن مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با رویترز جنگ لفظی خود با چین بر سر شیوع کرونا را از سر گرفت. ترامپ در این صحبت‌هایش گفت، معتقد است مدیریت چین در روال شیوع کرونا ثابت می‌کند پکن هر چه بتواند انجام خواهد داد تا موجبات شکست وی در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر را فراهم آورد. گوترش در یک کنفرانس خبری در پاسخ به …
ساکنان محله‌های فقیر نشین انگلیس بیشتر از کرونا می‌میرند
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / ویروس کرونا
ساکنان محله‌های فقیر نشین انگلیس بیشتر از کرونا می‌میرند
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد در محله‌های محروم و فقیر نشین و در بین اقلیت‌های قومی در انگلیس دو برابر بیشتر مرگ کرونایی وجود داشته است.
سازمان ملل: احتمالا نیم میلیارد نفر در نتیجه شیوع ویروس کرونا فقیر می‌شوند
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / ویروس کرونا / کرونا
سازمان ملل: احتمالا نیم میلیارد نفر در نتیجه شیوع ویروس کرونا فقیر می‌شوند
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت احتمال دارد که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در جهان ۵۰۰ میلیون نفر فقیر شوند.
فوتبال متعلق به قشر فقیر است/ پیشنهاد به AFC و فدراسیون فوتبال
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / مهدی مهدوی کیا / تیم ملی فوتبال ایران / کنفدراسیون فوتبال آسیا
فوتبال متعلق به قشر فقیر است/ پیشنهاد به AFC و فدراسیون فوتبال
بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به مشکلات فوتبال پایه در ایران، گفت: به کنفدراسیون آسیا پیشنهاد دادم که تیم‌های جوانان هر باشگاه قبل از رویارویی با هم، با یکدیگر بازی کنند.
مورینیو در حال کمک به خانواده های فقیر+عکس
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / ژوزه مورینیو
مورینیو در حال کمک به خانواده های فقیر+عکس
سرمربی پرتغالی تاتنهام در این روزهای که فوتبال به خاطر ویروس کرونا تعطیل است درحال کم کردن به خانواده های فقیر است.
فیلم‌های سینمایی آخر هفته تلویزیون
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / تلویزیون / جنگ / فقیر / مدرسه / معلم / فیلم‌های سینمایی آخر هفته تلویزیون
فیلم‌های سینمایی آخر هفته تلویزیون
ایلنا: فیلم‌های «معلم دهکده»، «دوچرخه باز»، «خانه اسرارآمیز»، «رابطه»، «یاسین»، «تالکین»، «صدای پای من»، «مرد عنکبوتی، دور از خانه»، «بلور باران»، «کتاب فروشی»، «جک…
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
زنده‌ به ‌گوری جوجه‌ها
فیلم‌های زنده به گور شدن جوجه‌ها و له شدن آنها زیر غلتک نابودش کرده بود. بارها چنین فیلم‌هایی دیده بود و حتی تفاوت او با بقیه مردم را آگاهی از همین پشت‌پرده‌ها می‌دانست. مدت‌ها بود که خبر داشت زنده‌ به‌ گور کردن، خفه کردن در کیسه زباله، غرق کردن در آب، ریختن در چاه، رها کردن جوجه‌ها در بیابان، خفه کردن آنها در اتاق‌های گاز و کف (مشابه اردوگاه‌های مرگ آلمان نازی)، ریختن جوجه‌های زنده در چرخ‌گوشت و چند روش غیرانسانی دیگر، همیشه در مرغداری‌ها رایج بوده است. وقتی که هدف، سود باشد و همه‌ چیز ابزاری برای رسیدن به آن، طبیعی است جوجه‌های نرِ بی‌استفاده، به عنوان «ضایعات» شناخته شوند؛ چیزی در حد براده …
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
رویای بر باد رفته شاهزاده
گروه ایران و جهان - سال 2020 به پشتوانه اصلاحات گسترده اجتماعی و اقتصادی محمد بن سلمان، قرار بود سال بهره‌مندی از رویاهای بلندپروازانه شاهزاده باشد، اما به یکباره او با شیوع ویروس کرونا و شوک نفتی حاصل از همه‌گیری این بیماری مواجه شده است.امروز در عربستان حیات مسجد الحرام و مسجد النبی که سال‌های قبل در ماه رمضان مملو از جمعیت بود، به طور بی‌سابقه‌ای خالی از زائران خانه خداست. وزیر بهداشت عربستان اکیداً از شهروندان خواسته تا ضمن دوری از اجتماعات، مراسم‌های مذهبی و افطاری مربوط به ماه رمضان را نیز تعطیل کنند. همزمان در تلویزیون دولتی همه روزه اخباری مبنی بر ستایش از پزشکان و پرستاران پخش می‌شود و نشان می‌دهد که چگونه گروه‌های اجتماعی در حال یاری رساندن به شهروندان فقیر با بسته‌های غذایی و بهداشتی …
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
اعلام خودمختاری در جنوب یمن
اعلام خودمختاری تاثیرگذارترین گروه جدایی‌طلب جنوب یمن نگرانی‌هایی را دامن زده که نزاع در یمن می‌تواند بدتر شده و اوضاع را بیش از آن چیزی که هست به وخامت بکشاند آن هم در زمانی که سازمان ملل به دنبال یک آتش‌بس سراسری است تا مانع از گسترش ویروس کرونا در این کشور جنگ‌زده و فقیر شود. «سودارسان راگاوان» در گزارش 27 آوریل برای واشنگتن پست نوشت امارات متحده عربی، مهم‌ترین حامی جدایی‌طلبان، روز دوشنبه گفت که با این اعلام مخالف است و از این گروه خواست تا لنگرگاه توافق صلحی باشد که سال گذشته با دولت رسمی یمن که مورد شناسایی بین‌المللی قرار دارد، منعقد شد که بر اساس آن کنترل جنوب باید به صورت مشترک باشد. عربستان سعودی- که در کنار امارات رهبری ائتلاف علیه مبارزان یمنی را در دست دارد- از جدایی‌طلبان خواست …
سازمان ملل: برای ۷۰۰ میلیون فقیر در جهان ۹۰ میلیارد دلار نیاز است
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / سازمان ملل متحد / کروناویروس / کرونا در جهان
سازمان ملل: برای ۷۰۰ میلیون فقیر در جهان ۹۰ میلیارد دلار نیاز است
مقام ارشد امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام داد، یک بودجه ۹۰ میلیارد دلاری می‌تواند باعث تامین درآمد، غذا و تدابیر بهداشتی-درمانی ویژه دوران شیوع کرونا برای ۷۰۰ میلیون نفر از آسیب‌پذیرترین و فقیرترین مردم جهان شود؛ این مبلغ تنها معادل یک درصد از هشت تریلیون دلاری است که ۲۰ کشور ثروتمند اول جهان به عنوان بسته‌ای برای حمایت از اقتصاد جهانی به کار گرفته‌اند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •